HOME

Animasyros 12: The awards!

Animasyros 12 was concluded with a spectacular closing ceremony! See you all in 2020!

The big winner of Animasyros 12 is Fokion Xenos with his student film “Heatwave”!

The 12th Animasyros International Animation Festival was successfully completed on Sunday, September 22, in a festive closing ceremony which was held at the historic Apollon Theater of Hemoupolis, Syros. Just like every year, the ceremony was attended by festival’s goers, festival guests, artists as well as representatives of several organisations and the local authorities. 

_DSC1825_DSC5032

_DSC5295ΑΛΙΚΗΛΕΟΝΤΑΡΙΤΗ

The evening kicked off with a concert by members from the Creative Center for Persons with Disabilities, of Hermoupolis, Syros. The group performed works by Erik Satie and Mikis Theodorakis, under the musical supervision of musician Stella Gialoglou and the participation of the instructors Moscha Kontorousi, Eleftheria Vitali, Dimitris Marangou and Carmela Vakondiou.

Right after, radio producer Mary Retsina, stepped onto the stage and welcomed the attendees, thanking at the same time the President of Animasyros Vassilis Karamitsanis for reserving her the “best seat at this year’s festival!” As she mentioned: “Animation films hold a very important part of our souls because they communicate with our inner child that has the answer to every question!”

ΑΛΙΚΗ_ΛΕΟΝΤΑΡΙΤΗΜΑΙΡΗΡΕΤΣΙΝΑ_ΑΛΙΚΗΛΕΟΝΤΑΡΙΤΗ_Β.ΚΑΡΑΜΗΤΣΑΝΗΣ
After thanking the co-organizers of the Festival, namely the South Aegean Region, the Municipality of Syros – Hermoupolis the South Aegean Region and the Representation of the European Commission in Greece, as well as the National Centre of Audiovisual Media and Communication EKOME which supported Animasyros for the first time this year, Mary Retsina invited on stage the Vice Mayor of Syros for Culture and Tourism, Aliki Leontariti, who gave an emotional speech about Animasyros, “one of the finest and most internationally acclaimed animation festivals […], a festival with social concerns and sensitivity which made clear from its very beginning that it would become bright, outstanding and determined to go very high!”. Ms. Leontariti concluded her speech by congratulating and thanking by heart the participating animators, co-organizers, collaborators, sponsors and volunteers who contributed to yet another successful festival

_DSC5373 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ_ANIMASYROS

Right after, the audience enjoyed six short animated films created during the six  educational workshops (animation workshops for children,adolescents, adults, seniors and persons with disabilities). All workshops participants were invited on stage and received a warm applause. You can watch all the workshop animated shorts on vimeo.

ΠΑΣΧΑΛΗ_ΙΩΣΗΦΕΛΛΗΣΜΑΙΡΗΡΕΤΣΙΝΑ

The Awards

The awards of Animasyros 12 were given during the closing ceremony. The Grand Prize of the International Competition section was awarded to Chintis Lundgren’s film Toomas beneath the valley of the wild wolves (EE, HR, FR) “for its original treatment of sexual and social domination. When escaping conformism and economic struggle reshapes one’s life in an unconventional way”, as mentioned by Elise Jalladeau, president of the International Jury and General Director of Thessaloniki International Film Festival.

The Honorary Mention of the International Competition section was awarded to Leeha Kim’s Mascot (KR), “a melancholic and powerful tale about social pressure and the permanent quest for recognition and love that is defining our contemporary society”.

Μ.ΡΕΤΣΙΝΑ_Φ.ΞΕΝΟΣ_Π.ΠΑΣΧΑΛΗ_Π.ΙΩΣΗΦΕΛΛΗΣ_Β.ΚΑΡΑΜΗΤΣΑΝΗΣΜ.ΡΕΤΣΙΝΑ_Κ.ΣΑΝΤΒΙΚ_Ρ.ΜΠΛΑΝΚΟ_Ε.ΖΑΛΑΝΤΟ_Β.ΚΑΡΑΜΗΤΣΑΝΗΣ

The Best Student Competition Award was given to Fokion Xenos’ Heatwave (GR) “for the means through which it successfully portrays Greek society, as well as for its simplicity and efficiency of its technique. For the way the aforementioned technique and materials serve the film’s narrative”, by the president of the Student Competition Jury Paschalis Paschali, Associate Professor and Head of the Department of Design and Multimedia, University of Nicosia, as well as President of the Cyprus Animation Association & ASIFA chapter (International Animated Film Association).

At the same category, the Honorary Mention was granted to Mohamed Houhou’s The ostrich politic (FR) “for the clarity and ingenuity of handling its political message, as well as for the impeccable technique, which serves, without overshadowing, the goals of the narrative”.

At the TV Series & Commissioned Film section María Álvarez & Elisa Morais’s (Sois de Traca) film entitled The art of change: climate change received the Grand Prize (UK) in its category. “Utilizing an ecological thematic about the species extermination, the film employs the animation pacing and silence to transmit a sad reality”, were the words of Elise Jalladeau.

The Honorary Mention was given to the music video Sad Heart (UK) by Karni & Saul, since “the perfect synchronization between sound and image resulted in an imaginative and intense music video”.

The Audience Award for Best Feature Film was given to the polish-spanish production Another Day of Life (PL, ES), by Raúl de la Fuente και Damian Nenow.

Apart from the casual Competition section awards, festival Juries granted two more awards: The “Best Greek-Speaking Film Award” and the “European Values Award: #ThisIsEU”.


The award for “The Best Greek-Speaking Film”,
instituted by the Greek Film Center and accompanied by a cash prize, was given to the film Good intentions, by Anna Mantzaris “for its original, full of subversions, screenplay, for the creation of a paradox and immersive universe, for the character portrayal of the guilt-ridden female protagonist”. 

ΑΝΝΑ_ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ1ΑΝΝΑ_ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ

The European Values Award: #ThisIsEU was awarded for the first time this year by the Representation of the European Commission in Greece to the film The Plastic Godzilla of the Baltic Sea (FI), by the duo Ambulance (Reetta Neittaanmäki & Kaisa Penttilä) “for the aesthetic choices and the materials used, combined with the playful animation techniques and the humorous approach, which pushes the narrative forward”. The prize announcement was made by the  representative of the Representation of the European Commission to Greece Mrs. Anna Efstathiou, who mentioned: “All the participating films were excellent and I am really pleased for this specific choice because it designates a vital issue for Europe and for the whole world: plastic pollution”.

ΜΑΡΙΑ_ΑΝΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥΒΑΣΙΛΗΣΚΑΡΑΜΗΤΣΑΝΗΣ

Finally, Eleusis 2021 European Capital of Culture and Animasyros International Animation Festival coorganized the European Animation Competition “An animated EUphoria by Eleusis 2021 / European Capital of Culture – powered by Animasyros” to promote the message of Eleusis 2021 ECoC on a European and global level.  In the above context, 28 films from five EU countries were submitted running for 3 pecuniary prizes. The Jury of the competition consists of 9 members:

Maria Anestopoulou – Director of Animasyros / Financial & Administrative Director at Greek National Opera, Kelly Diapouli – Artistic Director of Eleusis 2021 European Capital of Culture, Αnastasia Dimitra – Director of AKTO’s Animation & Interactive Media Department / Treasurer of the Greek branch of ASIFA, Panagiotis Gkiokas – CEO of Mentor cultural management company, Marineta Kritikou – Multimedia Director at ERT New Media Department, Thanassis Milisis – Film director / Member of the Board of Directors of Eleusis 2021 European Capital of Culture, Maria Philippi – CEO of Eleusis 2021 European Capital of Culture, Dan Richards – Film director and A+C Studios Founder (UK), Dr. Panagiotis Stamatopoulos – Founder of Athens’ Hispanic Film Festival / Animasyros 12 Programme Coordinator.

The Jury of the International Competition section was comprised by Elise JalladeauGeneral Director of Thessaloniki International Film Festival, Ricardo Blanco (animator, member of CINANIMA) and Carolina Sandvik (artist and animator). The Jury of the Student Competition section was composed this year by Paschalis Paschali, Associate Professor and Head of the Department of Design and Multimedia, University of Nicosia, as well as President of the Cyprus Animation Association & ASIFA chapter (International Animated Film Association), screenwriter and AUTH associate professor Panagiotis Iosifelis and director Lefteris Fylaktos.

The results of the competition are:
1
st Prize (1.500€): Transition to Euphoria, by Effie Papa.

2nd Prize (500€): Other, by Babis Alexiadis

3rd Prize (500€): Transition to Euphoria, by Alexandros Simopoulos and Josef Kloos

Director of Animasyros Maria Anestopoulou presented the award.

The evening ended with a party in the courtyard of Apollon Theater, where festival organizers, collaborators, volunteers and friends renewed their appointment for September 2020 and Animasyros 13!

_DSC5577_DSC5584

 

 

 

 

#Animasyros12 #Agora

On its 5th year, Agora (the marketplace section of Animasyros – International Animation Festival) has already become a creative hub for the development of partnerships and synergies among animation professionals from around the world.
This year, the Agora under the direction of Marineta Mak Kritikou, kicked off with an an intensive pitching workshop for 5 ongoing projects, from Iran, Brazil, Italy, Russia and Greece, coordinated by Nancy Denney Plelps.
Later on, representatives from organizations such as ΕΚΟΜΕ (National Centre of Audiovisual Media and Communication), the Representation of the European Commission in Greece (Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην Ελλάδα), Ίδρυμα Ωνάση / Onassis Foundation , the Greek National Television (ΕΡΤ Α.Ε.) and Creative Europe presented their programmes for the audiovisual sector followed by the pitching of five Works in Progress. Among them, Irida Zhonga’s short stop motion animation film Man Wanted (a Greek/Estonian/Serbian/Albanian coproduction). A project that was first developped during the Agora of Animasyros 10 (2017)!

_DSC1592  _DSC1609  _DSC1611

_DSC3699   _DSC3702 _DSC3714

_DSC3720  _DSC3731  _DSC3747

_DSC3763  _DSC3895  _DSC3899

_DSC3916  _DSC3921  _DSC3940

_DSC3956  _DSC3970  _DSC3975

Animasyros 12: Screenings & events schedule!

Wednesday 18.09


 SCREENINGS

*Apollon Theatre

10:00 FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film
Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (IT, 90’)

* Pallas Cinema
19.00 COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED I
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”]
Digitized 2018 [GR, 2’12”]
The Ice Cream Man [CY, 3’27”]
Hello Jemima [US, 3’02”]
Ariel [GR, 2’25”]
Pip [ES, 4’05”]
Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”]
The Myth Of Arachne [DK, 4’29”]
What Is Consciousness? [GB, 5’02”]
Antarctic [FR, 3’]
Reer [FR, 4’10”]
Mr Indifferent [IR, 2’45”]
Bare Feet [FR, 4’14”]
Sundown Place [GB, 1’]
UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

20.00 International Panorama II
Foglä [CH, 3’26”]
Lemoncholy [US, 4’22”]
SEIS PM [CO, 7’]
One Liner [GB, 6’48”]
Dear Son [BE, 6’31”]
Piece of Meat [SG, 11’52”]
Hunting Stories [CH, 3’35”]
Big Heinrich [DE, 4’04”]
Alef B’Tamuz [IL, 6’]
Puppets [CA, 1’47”]
Next Stop [CA, 2’06”]
Cabin Pressure [GB, 3’15”]

21:00 Λήξη προβολών Screenings End

Οpen Air Screenings

Foinikas Square
19.30 – 21:00 MIX N’ MATCH ANIMASYROS 12
Maestro [FR, 1’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Kelpie [CA, 3’41”]
Pschiuuu [FR, 4’10”]
&Black&White [HR, 1’30”]
Fire in Cardboard City [NZ, 8’56”]
While I keep on Dreaming [GR, 6’19”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Ariel [GR, 2’25”]
After The Rain [FR, 8’42”]
Misguided [US, 2’26”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Lily Girl [GR, 8’08”]
Presque [FR, 2’03”]

AGORA
*Apollon Theatre
11:00-14:00
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

MEDIA LITERACY PROGRAMMES

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.2 HALL]
10:00-14:00
Workshop for adults
“Animating the Art of Alexis Akrithakis” | A+C Studios | Dan Richards (UK)

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.3 HALL]
16:00-19:00
Workshop for students (12-16 years old) | Ιn collaboration with Aegean Rebreath
“A microplastic Journey” | Fokion Xenos (GR/UK)

* TSIROPINA MANSION- POSSIDONIA
17:00-19:00
Workshop for children
“It’s moving!” | John Xagoraris (GR)

PARALLEL EVENTS

*CULTURAL CENTRE ERMOUPOLIS ROIDIS HALL
10:00-12:00
17:00- 20:00

EXHIBITION POLISH POSTERS INSPIRED BY GREECE


 

Thursday 19.09

SCREENINGS

* Apollon Theatre

16.45 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II
Under The Rib Cage [BE, 13’02”]
Maestro [FR, 1’45”]
Sister [CN, 8’02”]
The Levers [KR, 9’24”]
Mind My Mind [NL, 29’40”]

17.45 COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED II
Pandas in the Mist [FR, 2’12”]
Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”]
It Starts With [GB, 2’40”]
Ode [DE, 2’38”]
Nature Needs Help [SE, 1’18”]
THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’]
VAF 2018 [DK, 1’24”]
Ghosts [GB, 4’29”]
Sad Heart [GB, 4’18”]
The Meaning [CS, 3’04”]
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”]
Little Grey Wolfy. Summer Party [NO, 6’33”]
18:45 Screenings End

20.00 Official Opening
Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos

* Pallas Cinema

10:00 Children Film
Lila’s Book (CO/UY, 76’)

18.00 Κ.ID.S I
Gina [MX, 9’]
Moon Chick [HK, 5’03”]
The Witch [CZ, 4’22”]
Ray’s Great Escape [CN, 7’]
Playmobil Generation [BE, 7’28”]
The Fox & The Pigeon [CA, 6’]
Boxi: Winter pleasures [HU, 4’07”]
Mira [KR, 5’10”]
Balance [SG, 3’36”]
Light Trail [GB, 4’50”]
Cycle [NL, 2’15”]

19:00 Screenings End

OPEN AIR SCREENINGS

Miaouli Square

20:00-21:30 Official Opening Live Broadcast

21:30 International Panorama I
The Overcoat [IE, 30’]
How a song saved a species [FR, 2’]
Winter [SK, 5’58”]
Fire in Cardboard City [NZ, 8’56”]
In Trance It [AT, 6’19”]
Return Home [CN, 6’40”]
This Wool is Mine [AR, 7’32”]
&Black&White [HK, 1’30”]
SUGAR / MONEY – Hearts Hearts [AT, 3’31”]

22:45 Screenings End

AGORA
*APOLLON THEATRE
11:00-14:00
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

MEDIA LITERACY PROGRAMMES
* ΕRMOUPOLIS PUBLIC LIBRARY
09:00-12:00
Workshop for People with Disabilities | Creative Center for Persons with Disabilities of ERMOUPOLIS, Syros
“ I care for the environment” | Eleni Pavlaki (GR)

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.2 HALL]
10:00-14:00
Workshop for adults
“Animating the Art of Alexis Akrithakis” | A+C Studios | Dan Richards (UK)

*CYCLADES GALLERY
10:00-13:00
Workshop for Seniors
“Animating the cookies! ” | Margarita Simopoulou (GR)

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.3 HALL]
16:00-19:00
Workshop for students (12-16 years old) | Ιn collaboration with Aegean Rebreath
“A microplastic Journey” | Fokion Xenos (GR/UK)

* TSIROPINA MANSION- POSSIDONIA
17:00-19:00
Workshop for children
“It’s moving!” | John Xagoraris (GR)

PARALLEL EVENTS

* CULTURAL CENTRE ERMOUPOLIS ROIDIS HALL
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
EXHIBITION POLISH POSTERS INSPIRED BY GREECE

*Pallas Cinema
11:00- 12:00
Aegean Rebreath Presentation
“You also own the sea”. Presentation of the activities of the NGO Aegean Rebreath on sea pollution- George Sarelakos, Founder Aegean Rebreath, Arabella Ross, Research Coordination Aegean Rebreath

Apollon Theatre Court
22:30 Animasyros 12 Opening Party


 

Friday 20.09

SCREENINGS

*Apollon Theatre

11:00 Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos

16.00 Tribute: AZERBAIJAN: 50TH ANNIVERSARY OF AZERBAIJANI ANIMATION
Jirtdan, 9’42”
Ms. Beetle and Mr. Mouse, 9’48”
Giant-Jirtdan, 9’36”
Mother on a Tree, 7’16”
Dedication, 9’01”
Dispute of the Fruits, 9’25”
Continuity, 1’42”

17.00 STUDENT COMPETITION SECTION II
Good Intentions [GB, 8’34”]
The Death Vendor [KR, 5’40”]
Big Boy [FR, 4’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”]
Sacrées Nonnes [FR, 5’]
Silent Trigger [CN, 9’43”]
Bridgemaster [HU, 2’07”]
Heat Wave [GR, 7’13”]
Kelpie [CA, 3’41”]
La Cage [FR, 4’30”]
Grand Bassin [FR, 6’37”]

18.30 Tribute: THE NEW PORTUGUESE ANIMATED CINEMA – PERSPECTIVES
The Sounds From The Drawers, 7’47”
Three Weeks In December, 6’13”
Amélia & Duarte, 8’30”
Soot, 14’

19.15 Tribute: SPOTLIGHT ON SWEDEN
All the dear little animals, 7’32”
Mary and the Monster, 4’28”
Shuffled, 5’05”
Margot, 2’16”
Dreams From The Ocean, 14’15”
Stink-a-boo, 1’50”

20.00 FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
Memoirs of a man in pajamas [ES, 75’]

21.30 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I
The Proposal [BE, 15’]
The Elephant’s Song [US, 7’38”]
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’]
I Have Problems [HU, 6’34”]
Gun Shop [US, 2’10”]
Selfies [CH, 3’40”]
Violent Equation [GR, 5’]

22.45 ANIMAPRIDE ΙV- LGBTQI FILMS
Jar [US, 1’35”]
Mom’s Clothes [US, 5’35”]
Zoodio 54 [GB, 5’]
My Little Princess [US, 4’45”]
The Night Cleaner [CA, 5’]
The Fish Curry [IN, 12’]

23:30 Screenings End

* Pallas Cinema
17.15 ANIMEGARON FILMS

17:30 AKTO FILMS

18.00 Κ.ID.S II
The Beekeeper [IE, 6’29”]
The Most Magnificent Thing [CA, 22’]
Pizza Party [DE, 3’01”]
Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Toddler [CA, 0’50”]
Misguided [US, 2’26”]
Like And Follow [JP, 2’05”]
Forglemmegei [DK, 7’24”]

19.15 International Panorama IIΙ
Trainwreck [FR, 4’53”]
Monster [RO, 4’20”]
Less But Better [DE, 2’38”]
Perception [TW, 2’09”]
Hounds [IL, 5’47”]
Poetika Anima [SK, 5’14”]
Brain Cleaner [KR, 1’26”]
The Incredible Wardrobegadget Of Dr. Stein [CZ, 14’56”]
Duma [CY, 9’32”]
Widdershins [GB, 11’]
Chasing Light [IT, 3’47”]

20:30 FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
Zero Impunity [FR/LU, 90΄]

22:00 FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
The Tower [NO 74΄]

23:15 Λήξη Προβολών Screenings End

OPEN AIR SCREENINGS

Miaouli Square

20:00 Κ.ID.S I (Ε)
Gina [MX, 9’]
Moon Chick [HK, 5’03”]
The Witch [CZ, 4’22”]
Ray’s Great Escape [CN, 7’]
Playmobil Generation [BE, 7’28”]
The Fox & The Pigeon [CA, 6’]
Boxi: Winter pleasures [HU, 4’07”]
Mira [KR, 5’10”]
Balance [SG, 3’36”]
Light Trail [GB, 4’50”]
Cycle [NL, 2’15”]

21:00 (Ε)COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED II
Pandas in the Mist [FR, 2’12”]
Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”]
It Starts With [GB, 2’40”]
Ode [DE, 2’38”]
Nature Needs Help [SE, 1’18”]
THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’]
VAF 2018 [DK, 1’24”]
Ghosts [GB, 4’29”]
Sad Heart [GB, 4’18”]
The Meaning [CS, 3’04”]
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”]
22:00 Screenings End

AGORA

*Apollon Theatre
11:00-14:00
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE
* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [PC ROOM]
12:00-15:00
Closed Pitch Coaching Session by Nancy Denney Phelps

MEDIA LITERACY PROGRAMMES

* ERMOUPOLIS PUBLIC LIBRARY
09:00-12:00
Workshop for People with Disabilities | Creative Center for Persons with Disabilities of ERMOUPOLIS, Syros
“ I care for the environment” | Eleni Pavlaki (GR)

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.2 HALL]
10:00-14:00
Workshop for adults
“Animating the Art of Alexis Akrithakis” | A+C Studios | Dan Richards (UK)

*CYCLADES GALLERY
10:00-13:00
Workshop for Seniors
“Animating the cookies! ” | Margarita Simopoulou (GR)

* UNIVERSITY OF THE AEGEAN [B.1.3 HALL]
16:00-19:00
Workshop for students (12-16 years old) | Ιn collaboration with Aegean Rebreath
“A microplastic Journey” | Fokion Xenos (GR/UK)

PARALLEL EVENTS

* CULTURAL CENTRE ERMOUPOLIS ROIDIS HALL
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
EXHIBITION POLISH POSTERS INSPIRED BY GREECE


 

Saturday 21.09

SCREENINGS

*Apollon Theatre

11:00 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I(Ε)
The Proposal [BE, 15’]
The Elephant’s Song [US, 7’38”]
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’]
I Have Problems [HU, 6’34”]
Gun Shop [US, 2’10”]
Selfies [CH, 3’40”]
Violent Equation [GR, 5’]

12.00 STUDENT COMPETITION SECTION II (E)
Good Intentions [GB, 8’34”]
The Death Vendor [KR, 5’40”]
Big Boy [FR, 4’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”]
Sacrées Nonnes [FR, 5’]
Silent Trigger [CN, 9’43”]
Bridgemaster [HU, 2’07”]
Heat Wave [GR, 7’13”]
Kelpie [CA, 3’41”]
La Cage [FR, 4’30”]
Grand Bassin [FR, 6’37”]
13:15 Screenings End

16.00 STUDENT COMPETITION SECTION I
Tutu [BE, 3’22”]
Tea Time [FR, 2’52”]
Dip Into [PE, 5’32”]
The Ostrich Politic [FR, 6’25”]
Belief [KR, 9’40”]
The Fiddle [IL, 8’37”]
Journey [SK, 8’41”]
Presque [FR, 2’03”]
Saturn In Leo [HR, 4’44”]
Gorilla Thrilla [AT, 5’06”]
Undone [ZA, 3’48”]
After The Rain [FR, 8’42”]

17.15 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II (E)
Under The Rib Cage [BE, 13’02”]
Maestro [FR, 1’45”]
Sister [CN, 8’02”]
The Levers [KR, 9’24”]
Mind My Mind [NL, 29’40”]

18.15 GREEK PANORAMA
Black Sheep Escape [GR, 3’20”]
Baby Baby [AU, 1’04”]
Buton-Off [GR, 2’12”]
Lily Girl [GR, 8’08”]
While I Keep On Dreaming [GR, 6’19”]
How To Poison Yourself! [GR, 3’]
Bittersweet Love: The Musical [GR, 4’08”]
C. P. Cavafy | The City (Wherever I Turn My Eyes To) [GR, 3’24”]
Falling [GR, 3’46”]
Gaea And Aether [GR, 4’42”]
Reality Fabric [GR, 2’25”
Julia [GR, 4’09”]
The Life Of Death [GR, 4’35”]
Land [GR, 6’]
Seeking Refuge [GR, 3’30”]
Lament [GR, 3’30”]
Paramithi Tou Nerou [GR, 2’47”]
One Day One Fly [GR, 6’22”]
Act Without Words I [GR, 15’19”]
Inverse [GR, 6’38”]
273 Days From Today [GR, 11’38”]
Can You Eat Plastic? [CY, 3’24”]

20.00 COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED I (E)
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”]
Digitized 2018 [GR, 2’12”]
The Ice Cream Man [CY, 3’27”]
Hello Jemima [US, 3’02”]
Ariel [GR, 2’25”]
Pip [ES, 4’05”]
Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”]
The Myth Of Arachne [DK, 4’29”]
What Is Consciousness? [GB, 5’02”]
Antarctic [FR, 3’]
Reer [FR, 4’10”]
Mr Indifferent [IR, 2’45”]
Bare Feet [FR, 4’14”]
Sundown Place [GB, 1’]
UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

21.30 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION III
America [IL, 15’22”]
Winter In The Rainforest [LV, 8’35”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

22.30 INTERNATIONAL COMPETITION IV
Mum’s The Word [ES, 12’32”]
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
At First Sight [NL, 16’10”]
Around The Stairway [CH, 5’]
Mascot [KR, 6’50”]
23:30 Λήξη Προβολών Screenings End

* Pallas Cinema

11.00 KIDS PLAYLIST-ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ (100’)

18:00 European Values Award – #ThisisEU
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
How a song saved a species [FR, 2’]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Margot,[SE, 2’16”]
Ode [DE, 2’38”]
Poeci. Moris Rosenfeld [PL, 3’22”]
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea [FI, 3’06”]

19.00 FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
Another Day Of Life [PL/ES, 85΄]

20.30 FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
Away [LV, 75΄]
21:45 Screenings End

OPEN AIR SCREENINGS

Miaouli Square

20.00 International Panorama IV
White Crow [HR, 9’]
Dive In [IN, 3’45”]
Amiina-Sign [JP, 4’53”]
Poeci. Moris Rosenfeld [PL, 3’22”]
Man’s Bestfriend Forever [GB, 2’54”]
Pschiuuu [FR, 4’10”]
Cerulia [MX, 13’]
White Lobster [MX, 8’35”]
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea [FI, 3’06”]
Robot Will Protect You [EE, 10’]
Made For More [US, 3’56”]

21.15 International Panorama V
Winter’s Blight [NZ, 13’55”]
Break Down [US, 3’14”]
The Little Ship [RU, 5’31”]
After [CZ, 5’26”]
My Bird [BE, 3’44”]
Horizon [GE, 4’45”]
Time Of Sheep [PT, 5’38”]
In The Cage [JP, 10’08”]
Periphery [RU, 4’16”]
Wired [US, 4’01”]
El Cuadro [AR, 1’20”]
22:30 Screenings End

AGORA

*Apollon Theatre
11:00-14:00
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

* KYVELI INSTITUTE

Activities for Agora Accredited Professionals

11:00-12:00
Presentation of 3 under production animated films

12:00-14:00
Meet the Directors Networking Meeting
Follow up under production animated film
“Man Wanted” Iris Zhonga [GR, UK,EE]
Presentation #EUandME, Creative Europe, ΕΚΟΜΕ

MEDIA LITERACY PROGRAMMES

* Former Municipal Hall- Ano Syros

10:00-13:00
Workshop for children 6-11 years old
“Rebeticats” | Thomas Künstler (GR / IT)

PARALLEL EVENTS

* CULTURAL CENTRE ERMOUPOLIS ROIDIS HALL
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
ΕΛΛΑΔΑ
EXHIBITION POLISH POSTERS INSPIRED BY GREECE

* Fish Haven (Next to the Syros Shipyard)
10:30
“Take action: Together, we clean the port”- Coastal Cleaning Action Aegean Rebreath

* KYVELI INSTITUTE
22:30 KYVELI PARTY POWERED BY #EUandME/ DJ SET


 

Sunday 22.09

SCREENINGS

* Apollon Theatre

11.00 FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film
Iqbal, a Tale of a Fearless Child (IT, 90’)

12:30 (E) KIDS II
The Beekeeper [IE, 6’29”]
The Most Magnificent Thing [CA, 22’]
Pizza Party [DE, 3’01”]
Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Toddler [CA, 0’50”]
Misguided [US, 2’26”]
Like And Follow [JP, 2’05”]
Forglemmegei [DK, 7’24”]

13.30 EMILE AWARDS
Enough [GB, 2’]
A love letter to the one I made up [IL, 6’05”]
Musical Traume [CS, 10’]
Have Heart [GB, 12’]
Last Stop is The Moon [PL/LT, 9’]
Cat Days [DE, 11’]
The Fruits of Clouds [CZ, 10’]
The Fearless are Here [GB, 2’]
Better Humans [GB, 3’]
Dancing Ice [GB, 1’]
(Fool Time) Job [FR, 17’]
Pura Vida [EE, 9’]
Petits Poissons [FR, 2’]
15:00 Screenings End

16.00 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION IV (Ε)
Mum’s The Word [ES, 12’32”]
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
At First Sight [NL, 16’10”]
Around The Stairway [CH, 5’]
Mascot [KR, 6’50”]

17.00 Animagreen: Animated Films on the Environment
Panique À Bord [BE, 8’13”]
The Last Book From Earth [ES, 2’]
Mechanical Liquid [VE, 3’]
Blue Tomorrow [TR, 14’53”]
The Beebox [US, 2’13”]
The Man Is Big [DE, 9’30”]
End Of Public Road [SE, 3’]
No Snow For Christmas [US, 2’46”]
Strange Cargo [FR, 6’]
A Strange Trial [CH, 9’58”]
Amsterdam 2051 [NL, 1’26”]
The Sustainable Urban Mobility Plan Of Kozani [GR, 2’54”]
Renewed [GB, 3’10”]
Under The Sea [DE, 1’10”]
Melty Hearts [CL, 3’56”]
Uki [GB, 5’56”]
18:30 Λήξη Προβολών Screenings End

20:00-22:00 Festival Closing & Awards Ceremony- Award Announcement «An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»& The European Values Award – #ThisisEU

22:00 Screening of Awarded Films

* Pallas Cinema

11:00 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION III(Ε)
America [IL, 15’22”]
Winter In The Rainforest [LV, 8’35”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

12.00 STUDENT COMPETITION SECTION I (Ε)
Tutu [BE, 3’22”]
Tea Time [FR, 2’52”]
Dip Into [PE, 5’32”]
The Ostrich Politic [FR, 6’25”]
Belief [KR, 9’40”]
The Fiddle [IL, 8’37”]
Journey [SK, 8’41”]
Presque [FR, 2’03”]
Saturn In Leo [HR, 4’44”]
Gorilla Thrilla [AT, 5’06”]
Undone [ZA, 3’48”]
After The Rain [FR, 8’42”]
13.30 Screenings End

18:00 FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE
The Girl Without Hands [FR, 76’]
19:15 Screenings End

OPEN AIR SCREENINGS

Miaouli Square

20:00 Festival Closing & Awards Ceremony Live Broadcast
22:00 Screening of Awarded Films

PARALLEL EVENTS

*CULTURAL CENTRE ERMOUPOLIS ROIDIS HALL
10:00-12:00 & 17:00- 20:00

EXHIBITION POLISH POSTERS INSPIRED BY GREECE

12:00 Ermoupolis Guided Tour- Meeting Point Mayor’s Hall Outdoor Stairs

*Apollon Theatre Courtyard
23:00 Closing Party

#ThisIsEU – The European Values Award

🇪🇺🎉🏆 A brand new award for Animasyrosq 12!
Αwarded for the first time this year by the Representation of the European Commission in Greece, as a co-organizer of the festival, to a film selected by the festival’s International Jury. Eligible for the award are films which will be screened during the various competition sections of Animasyros12. Films that stand from any part of the world -not exclusively EU productions or coproductions- underpinning the values of the European Union: respect for human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and respect for human rights (Article 2 of the European Union Treaty).

Good luck!

Animasyros 12: Official Selection!

The 12th edition of Animasyros International Animation Festival + Agora received more than 2.500 submissions from all around the world! The theme of this year’s festival is Animagreen, focusing on the environment and sustainability. As you will see from our official selection below, apart from the special Animagreen tribute, films with an environmental theme have been selected in all categories, without excluding award winning films that have participated in such festivals such as Annecy, Cannes, Sundance, etc.

We hope you will enjoy this year’s selection!

The 12th edition of Animasyros International Animation Festival + Agora  will be held in Syros, September 18-22, 2019.

The Festival’s screening schedule will be announced shortly on our website.
You can download Animasyros 12 official selection laurel here.


Feature Competition Section – Audience Prize 
Another Day Of Life, Raúl De La Fuente, Damian Nenow (PL, ES)
Away, Gints Zilbalodis (LV)
Iqbal, A Tale Of A Fearless Child, Michel Fuzellier, Babak Payami (IT)
Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa, Sergio Manfio (IT)
Memoirs Of A Man In Pajamas, Carlos Ferfer (ES)
The Girl Without Hands, Sébastien Laudenbach (FR)
The Tower, Mats Grorud (SE/NO)
Zero Impunity, Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies , Denis Lambert (FR/LU)

Ιnternational Competition

America, Nadav Arbel (IL)
Around The Stairway, Die Wimmelgruppe (CH)
At First Sight, Sjaak Rood (NL)
Dorothy The Rambler, Emmanuelle Gorgiard (FR)
Gun Shop, Patrick Smith (US)
I Have Problems, Zsuzsanna Debreczeni (HU)
Le Mans 1955, Quentin Baillieux (NL)
Maestro, Illogic (FR)
Mascot, Leeha Kim, (KR)
Mind My Mind, Floor Adams (NL)
Mum’s The Word, Khris Cembe (ES)
Per Aspera Ad Astra, Franck Dion (FR)
Selfies, Claudius Gentinetta (CH)
Sister, Siqi Song (CN)
The Bird & The Whale, Carol Freeman (IE)
The Elephant’s Song, Lynn Tomlinson (US)
The Levers, Boyoung Kim, (KR)
The Proposal, Gerlando Infuso (BE)
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves , Chintis Lundgren, (EE, HR, FR)
Under The Rib Cage, Bruno Tondeur (BE)
Violent Equation, Antonis Doussias (GR)
Winter In The Rainforest, Anu-Laura Tuttelberg (LV)

Student Competition

After The Rain, Valérian Desterne (FR)
Airship Of Unknown Direction, Alexandra Galitskova (RU)
Belief, Joo Sung-Woo (KR)
Big Boy, Jonathan Phanhsay-Chamson (FR)
Bridgemaster, Bálint Halasi (HU)
Dip Into, Yumi Shimabukuro (PE)
Good Intentions, Anna Mantzaris (GB)
Gorilla Thrilla, Sabrina Kainz (AT)
Grand Bassin, Héloïse Courtois, Chloé Plat, Victori Jalabert, Adèle Raigneau (FR)
Heat Wave, Fokion Xenos (GR)
Journey, Marek Jasaň (SK)
Kelpie, Danielle Bittner (CA)
La Cage, Jean-Baptiste Marchand (FR)
Laika, Aleksandra Duda (PL)
Presque, Colette D’amico (FR)
Sacrées Nonnes, Anissa Beddiaf, Edwige Bellin Du Coteau, Lucie Fillon, Perrine Lemonnier, Zacharia Mekideche, Lea Mouraud, Armelle Roy (FR)
Saturn In Leo, Anna Šagadin (HR)
Silent Trigger, Wang Jiaguo (CN)
Tea Time, Léon Moh-Cah (FR)
The Death Vendor, Jeon Jinkyu, (KR)
The Fiddle, Asher Schwartz (IL)
The Ostrich Politic, Mohamad Houhou (FR)
Tutu, Gaspar Chabaud (BE)
Undone, Sara Laubscher (ZA)

International Panorama of Animated Films (non competitive section)

&Black&White, Darko Bakliza (HR)
After, Matouš Valchář (CZ)
Alef B’tamuz, Yael Reisfeld (IL)
amiinA-sign, Taro Otani (JP)
Big Heinrich, Kim Collmer (DE)
Brain Cleaner, Jeon Jinkyu, (KR)
Break Down, Emmett Goodman (US)
Cabin Pressure, Matthew Lee (GB)
Cerulia, Sofía Carrillo (MX)
Chasing Light, Ilaria Pozzi, Valentina Seghizz (IT)
Dear Son, Aagje Van Damme (BE)
Dive In, Dhruv Sachdeva, Clifford Afonso (IN)
Dorothy, Ann Upton (IE)
Duma, Paschalis Paschalis (CY)
El Cuadro, Paola Bellato, Isabel Estruch, Sofia Ugarte, Leandro Aviles, Julian Villanueva (AR)
Fire In Cardboard City, Phil Brough (NZ)
Foglä, Owley Samter (CH)
Horizon, Dato Kiknavelidze (GE)
Hounds, Ido Shapira , Amit Cohen (IL)
How A Song Saved A Species, Rémi Cans (FR)
Hunting Stories, Ionel Luca (CH)
In the cage, Shiho Eguchi (JP)
In Trance It, Reinhold Bidner (AT)
Lemoncholy, Maya Pirulli (US)
Less But Better, Soner Aktas, Simon Weckbach (DE)
Made For More, Yoojin Seol (US)
Man’s Bestfriend Forever, Chris Plimmer (GB)
Monster, Laura Pop (RO)
My Bird, Gwendoline Gamboa (BE)
Next Stop, Brad Gibson (CA)
Oh Droplet!, Julia Tudisco (HU)
One Liner, Matthew Lee (GB)
Perception, Celia Hsu, Taiwan
Periphery, Sasha Vasiliev (RU)
Piece Of Meat, Jerrold Chong (SG)
Poeci. Moris Rosenfeld, Daria Kopiec (PL)
Poetika Anima, Kriss Sagan (SK)
Pschiuuu, Aristide Chypre (FR)
Puppets, Sandrine Martin (CA)
Return Home, Hu Yuchen (CN)
Robot Will Protect You, Nicola Piovesan (EE)
Seis Pm, Nicole Guerrero (CO)
Sugar / Money – Hearts Hearts , Schorsch Feierfeil (AT)
The Incredible Wardrobegadget Of Dr. Stein, Plačková (CZ)
The Little Ship, Anastasia Makhlina (RU)
The Overcoat, Sean Mullen, Meelis Arulepp (IE)
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea, Ambulance (A Group By Reetta Neittaanmäki & Kaisa Penttilä) (FI)
This Wool Is Mine, Duilio Gatti (AR)
Time Of Sheep, Eva Mendes, Sara Augusto, Joana Derosa (PT)
Trainwreck, Bianca Calandra (FR)
White Crow, Miran Miošić (HR)
White Lobster, Paul Gomez Lopez (MX)
Widdershins, Simon P Biggs (GB)
Winter, Tomáš Červený (SK)
Winter’s Blight, Claire Campbell (NZ)
Wired, Zeyu Ren (US)

Greek Panorama (non competitive section)

273 days from today, Konstantinos Vachlas (GR)
Act Without Words I, Dimitris Gazis, Yiannis Skouras (GR)
Baby Baby, Aggelos Papantoniou, Nikhil Markale (AU)
Black Sheep Escape, Yiorgos Drosos (GR)
Buton-off, Nikos Radaios, Margarita Simopoulou (GR)
C. P. CAVAFY | THE CITY (Wherever I Turn My Eyes To), Panagiotis Kountouras, Aristarchos Papadaniel (GR)
Can You Eat Plastic?, Christina Konstantinou (CY)
Falling, Stella Kavagiou (GR)
Gaea and Aether, May Stathopoulou (GR)
Inverse, Ioanna Tsinividi (GR)
Julia, Rea Papadopetrou (GR)
Lament, Afroditi Bitzouni (GR)
Land, Angelica Lena, Teodora Pasquinelli (GR)
Lily Girl, Demetrios Poursanidis (GR)
One Day One Fly, Correct Creative Productions IKE (GR)
Paramithi Tou Nerou, Nikos Radaios (GR)
Reality Fabric, Marios Tsaousis (GR)
Seeking Refuge, Poppy Anemogiannis (GR)
The Life of Death, Thodoris Sarafis (GR)
While I keep on Dreaming, Giorgos Chatzellis (GR)
Αγάπη & Τσιρίδα: THE MUSICAL, Petros Papadopoulos (GR)

ANIMAGREEN (non competitive section)

A strange trial , Marcel Barelli (CH)
Amsterdam 2051, Nicole ten Cate (NL)
Blue tomorrow , Numan Ayaz (TR)
End of public road , Fredrik Andersson (SE)
Mechanical liquid , Andry Torres (VE)
Melty Hearts, Patricio Cisterna, Manuel Cisterna (CL)
No Snow for Christmas , Bill Plympton (US)
Panique à bord , 19 Students (BE)
Renewed, Joshua Crew (GB)
Strange Cargo , Auguste Denis / Emmanuelle Duplan / Valentin Machu / Mélanie Riesen (FR)
The beebox , Cable Hardin (US)
The last book from earth , Marina Soteras & Pau Torrano (ES)
The Man is Big , Anna Bergmann (DE)
The Sustainable Urban Mobility Plan of Kozani, Nefeli Spiliotakou (GR)
Uki, George Warren (GB)
Under the Sea, Paula Schwabe (DE)

K.ID.S (non competitive section)

The Beekeeper, Robyn Conroy (IE)
Misguided, Sanghyun Kim (US)
Balance, Raymond Limantara Sutisna (SG)
Boxi: Winter pleasures, Béla Klingl (HU)
Cycle, Sophie Olga de Jong (NL)
Detti and Doglet − Rapid Reaction, István Heim (HU)
Don’t Feed These Animals, Guilherme Afonso, Miguel Madaíl de Freitas (PT)
Forglemmegei, Katarina Lundquist (DK)
Gina, David “Diómedes” Heras (MX)
Light Trail, Melissa Pinto (GB)
Like and Follow, Tobias Schlage (JP)
Mira, PARK Sae-mi, (KR)
MOON CHICK, Lily Tang (HK)
Pizza Party, Max Holicki (DE)
Playmobil Generation, Thomas Leclercq (BE)
Ray’s Great Escape, Jie Weng (CN)
The Fox & The Pigeon, Michelle Chua (CA)
The Most Magnificent Thing, Arna Selznick (CA)
The Witch, Anna Nemeckova (CZ)
Toddler, Laurent Pagé (CA)

TV & Commissioned Films Competition

Antarctic, Paola de Sousa (FR)
Ariel, kleopatra korai (GR)
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Course de demi-fond, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Salle d’entraînement, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline, Nicolas Deveaux (FR)
Bare feet, Suki (FR)
Digitized 2018, Odd Bleat (GR)
Dimitri et la drôle de surprise, Agnès Le Creux (FR)
Ghosts, Michael Hughes (GB)
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness, Victor Moulin (FR)
Hello Jemima, Peter Baynton (US)
Hooray for reading, Britt Raes (BE)
It Starts With, Laura Nasir-Tamara (GB)
Little Grey Wolfy. Summer Party, Natalia Malykhina (NO)
Mr Indifferent, Aryasb Feiz (IR)
Nature needs help, Sebastian Ramn (SE)
Ode, Shadi Adib (DE)
Pandas in the Mist, Juan Rodriguez (FR)
Pip, Bruno Simoes (ES)
Reer, Francois Vogel (FR)
sad heart, karni and saul (GB)
Sundown Place, Moth Studio (GB)
The Art of Change: Climate Change, María Álvarez, Elisa Morais (Sois De Traca) (GB)
The Ice Cream Man, Katerina Pantela (CY)
The Meaning, Iva Ćirić (CS)
The myth of Arachne, Mette Ilene Holmriis (DK)
THE TOTS ( episode ROCKET ), Vanda Raýmanová (SK)
Turn off your mobile phones – Zagreb Film Festival, Luka Vucić (HR)
UN HeforShe – A Welder’s Witness, Louise Pau (US)
VAF 2018, Jessica LAURENT (DK)
What is Consciousness?, Diana Gradinaru (GB)

Films by Kids

A modern trip to the past, Karelis Georgios, Katidou Katerina, Karafoulidou Eleni, Kalpourtzi Evagelia (GR)
‘Eleu The Hawaiian Monk Seal, Phoenix Maimiti Valentine (US)
A Day In The Library, Dimitris Gazis, Giannis Skouras (GR)
All about 3ec-TV, Grazyna Lallemand (FR)
All Children Are Equal, Students of Toon Club (IN)
Animal Abuse, Students of Toon Club (IN)
Banana, o Braguinha e os Vilhões, Alexandra Esteireiro, Diogo Vicente Silva, Helena Telles (PT)
Bloop!, Students of Toon Club (IN)
Donatello and Brunelleschi, Dora Martinkova (GB)
First Bulgarian Kingdom: Khan Kubrat, Teodor Velichkov, Nikola Getovski (BG)
Get Alive!, Students of Toon Club (IN)
Global Cooling, Students of Toon Club (IN)
I’ve Got Walk To Do, Students of Toon Club (IN)
Max & Leyla, KIDS ‘N TRICKS (DE)
Morphing Tales, Students of Toon Club (IN)
Out of the Frame, Students of Toon Club (IN)
Something Fishy, Students of Toon Club (IN)
The Color of the Stars, Paul Uhlig (DE)
The Cosmospenguin in the OPERA, Luca Potskhishvili (AT)
The Fast & The Furry, Students of Toon Club (IN)
The Great Chase, Students of Toon Club (IN)
The World Upside Down, 30 children (BE)

SPOTLIGHT ON SWEDEN

All the dear little animals, Michael Ekblad, Alexandra Schatz (SE)
Dreams from the ocean, Carolina Sandvik (SE)
Margot, Sara Spånghagen (SE)
Mary and the Monster, Jennifer Berglund (SE)
Shuffled, Markus Helmersson (SE)
Stink-a-boo, Veronica Wallenberg (SE)

ANIMAPRIDE
Jar, Lizzy Dolce (US)
Mom’s Clothes, Jordan Wong (US)
My Little Princess, Hathaison Gerdprasert (US)
The Fish Curry, Abhishek Verma (IN)
The Night Cleaner, Blair Fukumura (CA)
Zoodio 54, Rodrigo Rodriguez (GB)

 

 

Animasyros12: Call for entries!

Are you a director, producer, animator, or for whatever reason you have an animation film ready to be showcased at one of the best animation festivals around the globe?

Apply now to enter one of Animasyros’s three contest sections. Applications for both films and ongoing productions that want to participate in the expanded marketplace (Agora) of the festival can be submitted digtally via FilmFreeway.

Deadline for submissions: June 25, 2019.

Animasyros International Animation Festival + Agora is the largest festival and market of its kind in Greece and one of the 20 most important globally. It started in 2008 and it is annually held in the capital of Cyclades, at the neoclassical town of Hermoupolis. The festival comprises screenings, tributes to international animation festivals, artists and studios, media literacy activities for children, youngsters and adults, parties and tons of parallel events. 2019 marks the 5th year of “Agora”, thef festival’s animation marketplace, a major concurrent event, steadily evolving into an important international hub of creative professional networking, targeting the development of synergies among animation professionals. The 12th edition of Animasyros will take place September 18-22, 2019. The main theme of this year’s festival is: GREEN. Note that part of this year’s Agora is going to take place in Athens, Greece, in June 2019. Εvents are free to the public and take place at the imposing Apollo Theatre, the Hermoupolis Cultural Centre, the University of the Aegean premises, the central Miaouli Square and various locations across the island of Syros.

Best Feature (Audience Award)
Best Short Film
Best Student Short Film
Best TV & Commissioned Film

call

More information and applications: https://bit.ly/2tduDHH 

Contact: programme@animasyros.gr

#OpenCall: International Animated Film Music Competition

The 3rd International Animation Film Score Competition by Megaron – The Athens Concert Hall is here, in collaboration with the Animasyros International Animation Festival + Agora! The 3 winning films will receive cash prizes and will be screened during #Animasyros12 on the island of Syros.

Over 130 participants each year prove a considerable interest on the part of composers—young as well as older—in film music, and especially in animated movies, which offer ample scope for musical composition.

Jury members: Foivos Delivorias (singer and songwriter), Marineta Kritikou (film director), Dimitris Marangopoulos (composer, Head of the BRIDGES Cycle), Evanthia Reboutsika (composer), Theodore (composer) and Gary Salomon (composer, UK).
20 films will be selected, which will be shown at Megaron – The Athens Concert Hall. Three award-winners will be chosen out of a shortlist of 10; the three winners will also receive a cash prize, and their respective films will be shown at the Animasyros International Animation Festival + Agora on the island of Syros.

Public presentation date: Monday, 13 May 2019.

You can see the film and find all necessary information, terms and application f orm, here: http://omma.megaron.gr/cinemusic/Main.aspx

👉 Deadline for submissions: Monday, 26 March 2019,
(17:00 Greece time)

Information and applications: Penelope Patrikianou (ppat@megaron.gr, 210 7282736)

Animasyros 11 powered by Onassis Culture – The Awards!

Last night, the 11th edition of Animasyros came to an end! One of the… “stormiest” editions of the festival ever, with several re-schedulings and last minute changes due to the severe weather became yet again one of the most vibrant festivals for contemporary animation!

I.PROIMAKIS_Anne Kjersti Bjorn_JP ZAMARELLA_F.VAN_SPAENDONCK BASILIS_KARAMITSANIS MARIA_ANESTOPOYLOY ANIMASYROS_ERGASTIRIA_SYMMETEXONTES
The two juries:
1. International Student Competition Section
Floor van Spaendonck | Osi Wald | Katerina Anesti
2. International Competition Section
Juan Pablo Zaramella | Anne Kjersti Bjørn | Iosif Proimakis

Icebergs
Best animation for Greece, Cyprus & Diaspora
The Jury choose to give the award to an exceptional film which smartly uses the roughness of the artwork to connect viewers with the story’s tense undercurrents of isolation and loneliness. The absurdity combined with the feeling of not being understood versus not understanding is key of the script. Being connected, not being connected, close or not close. As the title implies, the film only reveals but a glimpse of a life’s story, yet sails gracefully as only the tip of the career we expect its creator to achieve. The award goes to Irine Vianelli’s “Icebergs”.

 

The deep end

International Student Competition Section

We would like to give a special mention to “the deep end” the film takes us on an expedition.
We are witnesses, traveling along with the main character as it opens curtain after curtain revealing new worlds while it wonders around the maze of a swimming pool.
Surprising, frightening, scarring, revealing… the film never “gives away” the thoughts of the character, yet we feel that we are sharing her emotional journey.The technique of the film is embedded into the concept of a journey of revelation. erasing and drawing. leaving a trail where the character has previously been.
The Northeast Kingdom

The film we would like to award might look simple at first sight, but a lot of effort has been put into making it seem so effortless. Funny, cynical, beautifully executed, with layered characters and a great storyline. The film uses a puzzle like structure to encourage us to think about relationships, power, god and much more. Revealing human interactions familiar from our own lives, through the lives of the inhabitants of the imaginary land of “The Νortheast kingdom”.

0

TV & Commissioned Film Competition  

The 11th Animasyros Special Mention of the Jury for a TV & Commissioned Film goes to a film that transcends expectations set by its medium by elevating the qualities of the work it was made to accompany, transforming it into a fully enveloping, multifaceted work of art. A delicately structured, operatic look into the grit and pain involved in the struggle we call the human condition, yet a lovely thing indeed, it is Diego Haucuja T. and Carlos Lopez Estrada’s The Lovely Thing Suite.

Ecco-il-trailer-di-La-nostra-storia-il-corto-animato-sulle-migrazioni-Collater.al-2

The 11th Animasyros Best Film Award for a TV & Commissioned Film  goes to a film that speaks of a pressing subject by cleverly highlighting its never-ending timeliness. A story as old as the lands we inhabit, yet more urgent now than ever. It’s a story of immigration, of marginalization, of perseverance and –hopefully – integration. It is a story that, as implied by the film’s title, concerns us all. It is Lorenzo Latrofa’s “Our Story”.

(OO)

International Competition

The 11th Animasyros Special Mention of the Jury for a film in the International Competition goes to
a film that speaks to us all, by reminding us how the most ecumenical feelings can be found in something as gentle as a breeze or fierce as a sneeze. A whip-smart film with a title as puzzling to pronounce as its director’s name, it is Oh Seo-ro’s (OO).

negative space

The 11th Animasyros Best Film Award for a film in the International Competition goes to
a wonderfully designed and elegantly paced film that filled our heart’s smallest crevices with its bittersweet melancholy, its refreshing narrative and its vibrant emotional core. An honest and original film that plays out like scenes from the future for any frequent traveller, it is Max Porter and Ru Kuwahata’s Negative Space.

ANIMASYROS11_TEAM

Kyveli Party Powered by #EUandME – Change of Location

Another day, another change of plans! Better be safe than sorry… so tonight’s party will move to a new location!

Kyveli Party powered by #EUandME will take place at Hermoupolis Cultural Centre (M.Merkouri str, just 15m off Apollon Theatre). See you all at 22:30 right after the end of today’s screenings!

On the decks, Giorgos Mouchtaridis (Pepper radio).

Gatta Cenerentola – Screening Rescheduling

Due to technical issues, the much anticipated screening of the Italian feature “Gatta Cenerentola” is rescheduled for Sunday 30.09 at 11:00am at Pallas Cinema. In true Neapolitan sci-fi style, the film, which premiered during the 74th Venice Biennale, re-tells the story of Cinderella

« Older posts

©

AnimasyrosUp ↑