Παρακαλούμε δείτε το αναλυτικό μας πρόγραμμα:

Τετάρτη 27.09


ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

10:00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά [ GR 3΄20΄΄]
Ο τόπος μου  [ GR 3΄24΄΄]
4 σκίτσα  [GR 3΄5΄΄]
Κάθε παιδί είναι σημαντικό [IN 2΄23΄΄]
Τέλος στην αποψίλωση των δασών  [IN 2′ 17»]
Πράσινο [BR7΄]

10.30 K.ID.S 1
Αγρινούι [CY 19΄40΄΄]
Willie and the Foxtrot 01 [UY 2΄ 6΄΄]
Molbox [KR 8΄40΄΄]
Sweet Tooth [US 5΄]
Co se stalo v zoo
(Zoo story) [CZ 4΄10΄΄]
El Nen i l’Eriçó
(The Kid and the Hedgehog) [ES 3΄4΄΄]
Rumble in the Jungle [DE 1΄30΄΄]

11.15 K.ID.S 2
Scrambled [NL 6΄28΄΄]
Polska Warrior [NL 25΄]
Full Feather Jacket [NL 2΄34΄΄]
Tom in Couchland [US 2΄19΄΄]
Twin Islands [FR 7′ 18»]
She’s got the blush [BE 5΄15΄΄]
Baozha! [SG 6′ 45»]
Buoy [UK 2΄41΄΄]

12:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

18:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑ– ABILITY
Life Animated [US 91΄]

19:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ

19:30 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ
 O Menino e o Mundo
(The Boy & the World) [BR 81΄]

20:50 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
10:00-14:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Οι Εξαιρετικοί και θαυμάσιοι άνθρωποι από το νησί της Σύρου| A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Η Ευρώπη μας| Αναστασία Δημητρά, Ελένη Μούρη (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Η/Υ]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο Εφήβων (12-17 ετών)– Το Φανταστικό| Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαργαρίτα Σιμοπούλου (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ B1.2]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο για Παιδιά (10-12 ετών) – Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη | Έλενα Παυλάκη (GR)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 14:00
18:00 – 23:00
 ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  ΈΚΘΕΣΗANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL

Πέμπτη 28.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

10:00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
Σι-σου-ντο [ GR 17΄45΄΄]
Το πολύχρωμο μεταλλόφωνο [ GR 14΄50΄΄]
Ερωτόκριτος [GR 6΄6΄΄]

10.40 K.ID.S 3
Αγρινούι [CY 19΄40΄΄]
Chiripajas [RU, ES 1΄55΄΄]
Le corbeau voulant imiter l” aigle
(The Raven Who Wished to Imitate the Eagle) [FR 1′ 25»]
Geno [GE, DE 12΄45΄΄]

11.15 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

16:00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Flower Found [NL 6΄46΄΄]
Antarctica [BE 9΄37΄΄]
Close the shutters [IL 5΄4΄΄]
Der König
(The King) [DE 1΄15΄΄]
Feedback [CZ 6΄ 30΄΄]
He sö kherö [CH 5΄52΄΄]
Garden Party [FR 7΄15΄΄]
KCLOC [US 2′ 50»]
Ta Tristesse [BE 4′ 9»]

16:45 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
La soupe [CY 11΄]
Min Börda [SE, 15′ ]
Late Afternoon [IE, 9′ 23»]
Riot [FR, 13΄]

17:45 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Extraordinary Tales (LU, ES, US, BE 73΄)

19:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

21.00 ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ
Γκαλά όπερας: Η ΕΛΣ για τα δέκα χρόνια του Animasyros

22:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Nausicaa – L’altra Odissea
(Nausicaa- The other Odyssey) [IT 22΄]
A Symphony for Rossini: Il Turco in Italia [IT 9΄39΄΄]

23:00 ALL OF MY FRIENDS- ANIMAFEST CYPRUS VIEWS OF THE WORLD

Protest in Animation
Estate [FR,BE 7΄25΄΄]
Life Cycles [UK  4΄17΄΄]
Zug nach Peace
(Train to peace) [DE 9΄52΄΄]
Journal Animé
(Animated Daily) [FR 4΄30»]
Empty Space [EE 10΄]
Tough [UK 4΄49΄΄]
Four faces of the moon [12΄50΄΄ CA]
Gloria, Victoria [ 6΄ CA]

00:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ 

11:30 ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Ma vie de courgette
(My life as a zucchini- Εγώ, ο Κολοκυθάκης) [CH,FR 70΄]

12:40 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

16:00 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Two by Two..Ooops  The Ark has gone….! [85΄]

18:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
The Man who knew 75 languages [ΝΟ, PL, LT 65΄] *H ταινία προβάλλεται με αγγλικούς υπότιτλους

19:10 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Petrova šuma (Peter’s Forest)-  [HR 8΄25΄΄]
Midnight Elegy [ BG 8’48’’]
Black tape [3΄ DK]
Impossible Figures and Other Stories II [PL 15’]
Kärbeste Veski  (Fly Mill) [EE 7’17’’]
Nachtstück (Nocturne) [DE 5’19’’]
Uncanny Valley [AT, FR 13′]
Moms on fire [SE 12΄]

20:30 ALL OF MY FRIENDS- SYROS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
What’s On? [US 2΄]
Evil of Dracula [US 2΄]
Persecution in Paradise  [US 6“]
Myth Labs [US 5΄]
Triumph of the Wild [US 11΄]
Dolls vs. Dictators vs. Deerhoof  [US 3΄]
Day of the Dutch  [US 5΄]
Pug Adventures: A Journey into the Reproductive System [US 4΄]
Lost at Syros [US 2′]

21:10 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΙΑΟΥΛΗ

20:00-20:45 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Journey Birds [IL 9΄]
Modulátorie [CZ 4΄]
Bright, Dim [IL 5΄]
Slinky [ BE 5΄]
Vučje igre (Wolf Games) [HR 4΄44΄΄]
The Novice [US 3΄10΄΄]
Temptation [FR 4΄58΄΄]
4 of 5 [CA 3΄28΄΄]

22:15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Five: Scherzo [DE 15΄]
A sweet dream [US 4΄9΄΄]
Trumpet Man [US 13΄50΄΄]
Baadsar [IR 6΄50΄΄]
Mr Sand [DK 8΄15΄΄]
The Summit [TR 6΄2΄΄]

23:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
10:00-14:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Οι Εξαιρετικοί και θαυμάσιοι άνθρωποι από το νησί της Σύρου| A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Η Ευρώπη μας| Αναστασία Δημητρά, Ελένη Μούρη (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Η/Υ]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο Εφήβων (12-17 ετών)– Το Φανταστικό| Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαργαρίτα Σιμοπούλου (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ B1.2]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο για Παιδιά (10-12 ετών) – Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη | Έλενα Παυλάκη (GR)

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
13:00-14:00- Το Τμήμα Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, επικοινωνεί οικολογικά. Ελένη Μούρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΤΕΙ Αθήνας

ΑΓΟΡΑ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00
ΈΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας

22:30 ΠΑΡΤΙ EVRÓPI
Με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 14:00
18:00 – 23:00
ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  ΕΚΘΕΣΗ- ANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL

Παρασκευή  29.09

 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

16:00 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Qrempucu [MT 7΄13΄΄]
Kali- The little Vampire [PT 9΄]
Ragnarok [LT, DK 8′]
The Isle of Seals [LV 6′]
Kovbojsko (Cowboyland) [ SK 4’46’’]
Na draka [CZ 6΄]
Viikset (Moustache) [FI 3’37’’]

Love [HU 14’]

17:00 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Mr. Hublot [11΄48΄΄]
Emilie [15΄]
The Light Eater [12΄]
Wurst [6΄]
Rose&Violet [23΄]
Una furtiva lagrima [3]

18:30 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ
L’ homme le plus petit du monde (The tiniest man on earth) [AR, FR 4’ 40’’]
The Junction – Chilly Gonzales & Peaches [CA 4’ 42’’]
Idesia-Ain’t Over [US 3’ 07’’]
Blue-CNN [UK 1’ 35’’]
Mark Lotterman- Happy [NL 6’ 35’’]
Woodland Trust- The Guardian [UK 1’ 27’’]
10 Being the best [US 1’ 26’’]
Movies inspire dreams [UK 2’ 15’’]
Paper Tales [RU 5’ 30’’]
A place to Bury Strangers-Now it’s over [US 4’ 10’’]
Pandas dans la brume (Pandas in the mist) [FR 1’ 44’’]
When Balloon Fly [AU 4’ 04’’]
What makes the Universe colorful? [UK 3’ 24’’]
Stephen King on Childhood [US 4’]
The Magnetic Fields – ’85 Why I Am Not a Teenager [US 3’ 04’’]

19:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
La grande histoire d’un petit trait
(The Big Adventure of a Little Line) [FR 7΄26΄΄]
Morning Cowboy [ES 15΄]
Parade de Satie (Satie’s “Parade”) [JP 14΄12΄΄]
The Gap [BE 14΄41΄΄]
Airport [HR, DE 11΄]

20:30 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Closed Visit [UK 2′ 20»]
Tête à Tête [UK 7′ 41»]
Race [UK 2′ 48»]
Diorama [BE 5′ 27»]
Domov [CZ 6′ 20»]
Gokurōsama [FR 6′ 53»]
L” indigestion [BE 6′ 14»]
O Matko! (Oh Mother) [PL 12′ 15»]
Saturday Symphony [NL 2′ 58»]
Stockholm [FR 6′ 45»]
Cipka (Pussy) [PL 8′ 22»]

21:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Αίνιγμα (Aenigma) [GR 10΄]
Catherine [BE 11′ 51»]
Εθνοφοβία (Ethnophobia) [GR 14΄]
G-AAAH [UK 1′ 20»]
Nocna Ptica (Nighthawk)[SL 8΄50΄΄]
Vibrato [FR 7′ 22»]
Pittari [US 4΄]
Taboek (Tabook) [NL 2΄44΄΄]

22:30 ALL OF MY FRIENDS- ATHENS PRIDE/ ANIMAPRIDE
He Who Has Two Souls [FR 17′]
Spark [US 5′]
Arrival [US 22′]
Happy & Gay [US 11′]
In a Heartbeat [US 4′]

23:30 ALL OF MY FRIENDS- FLIX
Dumbland [US 33΄]

00:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ

10:00 ALL OF MY FRIENDS- ΣΤΕΓΗ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΩΝΑΣΗ
Hopfrog (Pryg-skok) [RU 5΄]
My mum is an airplane [RU 7“]
Some thing [DE 5΄]

10:15 ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Ma vie de courgette
(My life as a zucchini- Εγώ, ο Κολοκυθάκης) [CH,FR 70΄]

11:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

19:30 BLU: EΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΙΤΑΛΙΑΣ & ΕΛΛΑΔΑΣ
Beauty [IT-09’49”]
Taglio di capelli (Haircut) [IT-08’00”]
Il pasticcere (The pastry chef) [IT-06’00”]
To Horio (The Village) [GR-14’24”]
Ciel [GR-05’16”]
My mother’s coat [GR-06’06”]
Mediterranean [GR,UK-04’12”]
Merletti e Borotalco (Lace and Powder) [IT-07’50”]
PROSOPON (PROSOPON: a face toward a face) [GR,USA-04’45”]
Il signor Rossi compera l’automobile (Mr Rossi buys a car) [IT-10’24”]
Οffice Kingdom [IT-07’00”]

21:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Revengeance [US 75΄]

22:15 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΙΑΟΥΛΗ

20:00
ALL OF MY FRIENDSANIMA BRUSSELS
La Rentrées des classes – (A Town Called Panic: Back To School) [BE, FR 26΄]

20:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Bullet Time [NL 5′ 30»]
Habitat [CH 2′ 20»]
Departure [IE 9′ 15»]
Niggun [IL 12′ 25»]
Jailbreak [US 1′ 20»]

21:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
What if Newton Was an Ant? [52»]
Anxie [7′ 14»]
(d)raft [3′ 52»]
Lunacy [3′ 17′]
Enslaved [CY,UK 1′ 53»]
Οι χρυσές στιγμές των Ελλήνων Ολυμπιονικών
(The remarkable moments of the Greek Olympic medalist) [58΄΄]
KHRONOS [3′ 1»]
Δραμαμίνη- Κομήτης του Χάλεϋ
(Dramamini-Halley’s Comet) [ UK 3′ 38»]
Meta-Morphosis: Circles  [2′ 8»]
FAC 519 Altered State [UK 2′]
The Ladder [UK 6′ 21»]
Reincarnation [UK 5′ 15»]
Absorbed [8΄27΄΄]
Mathophrenia [3′ 22′]
The Machine [8′ 56»]

22:00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Homegrown [UK 9′ 20»]
Stroke [UK 5′ 1»]
Stretch [TR 2′ 16»]
Tekkol [NL 1′ 55′]
Hereafter [HU, PT 3′ 52»]
Ein Tiefer Zug (In one drag) [DE 3′ ]
Moulinet [EE 5′ 53»]
My father’s room [KR 8′ 16»]

22:40 ALL OF MY FRIENDS- LAIKA
Moongirl [US 8΄48΄΄]

23:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ

20:30 MIX & MATCH K.ID.S & PANORAMA

Willie and the Foxtrot 01 [UY 2΄ 6΄΄]
Sweet Tooth [ US 5΄]
Co se stalo v zoo
(Zoo story) [CZ 4΄10΄΄]
Polska Warrior [NL 25΄]
El Nen i l’Eriçó
(The Kid and the Hedgehog) [ES 3΄4΄΄]
Geno [GE, DE 12΄45΄΄]
Rumble in the Jungle [DE 1΄30΄΄]
L’ Espace d’un Instant (A space in time) [FR 13΄58΄΄]
Full Feather Jacket [NL 2΄34΄΄]
Departure [IE 9′ 15»]
Habitat [CH 2′ 20»]
Modulátorie [CZ 4΄]

22:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
10:00-14:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Οι Εξαιρετικοί και θαυμάσιοι άνθρωποι από το νησί της Σύρου| A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Η Ευρώπη μας| Αναστασία Δημητρά, Ελένη Μούρη (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Η/Υ]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο Εφήβων
(12-17 ετών)– Το Φανταστικό| Τηλιγάδης Κωνσταντίνος (GR)

* ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ B1.2]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο για Παιδιά (10-12 ετών) – Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη | Παυλάκη Έλενα (GR)

*ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
09:00-12:30 Εργαστήριο για AμεΑ
– Λούπαλουπ | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Σύρου-Ερμούπολης |  Χριστίνα Ντεπιάν & Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)

ΑΓΟΡΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
11:00-12:00 Masterclass-Κινηματογράφος κινουμένων σχεδίων, ένας απαραίτητος φορέας πολιτιστικής και κοινωνικής εκπαίδευσης  Stéphan Roelants- Melusive Production and Studio 352- LU

12:00-13:00 MasterclassUS Animates Greece: Από την ιδέα στην ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου τηλεοπτικού επεισοδίου/πιλότου κινουμένων σχεδίων. Aliki Theofilopoulos (Dreamworks) , Kathleen Good (Disney)- US

13:00-13:30 Coffee Break

13:30-14:30 Masterclass- Pitch Perfect. Erik Van Drunen (NL)

14:30-15:15 Ταινίες σε Ανάπτυξη: Compartments- Daniella Koffler (IL)

15:15-16:00 Ταινίες σε Ανάπτυξη: THE OX – Γιώργος Νικόπουλος Υorgos Nikopoulos (GR)

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

*ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΥΒΕΛΗ
Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

17:30-19:30 PITCHING FORUM
Voyages -Κλεοπάτρα Κοραή, Γιάννης Λώλλης/Lokey, Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Studio Bauhaus (GR)
The sea tranched island- Έφη Παππά, Be there! Corfu Animation Festival, Βασίλης Κρουστάλλης, ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κέρκυρας  – Scheriaa Productions (GR)
Man Wanted- Ίριδα Ζιόγκα, Magikon Ltd (GR)
Sevarambes- George Kontos, Φαίδρα Βόκαλη, Marni Films  (GR)
My name is Igor- Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits, Dave (David) Prosser, Daniel Chester, MOTH  COLLECTIVE, Pierre O’Reilly (UK)
Mentor – What else than a tragedy? Άγγελος Ρούβας, Boo Productions (GR)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00
EΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας

*EΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 14:00
18:00 – 23:00
ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  EΚΘΕΣΗ- ANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL
19:00 ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ

 

Σάββατο  30.09

 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

16:00 K.ID.S (Ταινίες για Εφήβους)
Ένα αστεράκι έπεσε [1΄36΄΄]
L’ Espace d’un Instant (A space in time) [FR 13΄58΄΄]
Leave a print [UK 5΄14΄΄]
Co medvědi rádi (The Bearytales) [CZ 2΄23΄΄]
Domek (The House) [CZ 5΄27΄΄]
Flipped Out [US 5΄30]
Free as a bird [NL 25΄]

18:00 ALL OF MY FRIENDS- POPAGANDA/LATERNATIVE
Paperface- Idiot [DE 3΄05΄΄]
Loopstache-All I need is you [ES 4΄29΄΄]
Robert Pospis & Martin Sillay- In the open field  [SK 4΄53΄΄]
Brandt Brauer Frick – Holy Night  [DE 4΄27΄΄]
Schööf – Krapfen [CH 3΄28΄΄]
Emma Still- Viens Vers moi [FR 3΄18΄΄]
Nadia Schilling- Kite [PT 4΄50΄΄]
Temple Invisible- Burn the waters [RO 4΄2΄΄]

19:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ
EVRÓPI: Animated stories & tales on the audiovisual sector

20:00 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Oh Willy [BE 16΄43΄΄]
Dans les eaux profondes (In deep waters) [FR 12΄]
Late Afternoon [IE 9΄23΄΄]
Helpiman [NL 2΄57΄΄]
Pui de Somn (Baby nap) [RO 5΄22΄΄]
Decorado [ES 11΄]
Nocna Ptica (Nighthawk)[SL 8΄50΄΄]
La Soupe [CY 11΄]
Beauty [IT  9΄49΄΄]
Tête à Tête [UK 7΄41΄΄]

21:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
L” ogre (The ogre) [FR, 10′]
Maned & Macho [IR, 10′ 49»]
Nachtstück [DE, 5′ 19»]
Contact [FR, 7′ 53»]
Crvenkapica Redux (Red Riding Hood Redux) [HR, 11′ 53»]
Nothing Happens [DK, 11′ 50»]

22:30 MIX & MATCH PANORAMA
Aurelia [GR 15“]
Δε λες κουβέντα You don’t say a word [IT 6΄]
Mr. Night Has a Day Off [LT 2΄]
Half  a life [US 11΄50΄΄]
Deer Flower [KR 7΄34΄΄]
Yin [ΒΕ 10΄30΄΄]
Kastaars [ΒΕ 5΄40΄΄]
Popsicle [US 5΄22΄΄]
Putain [ΒΕ 5΄15΄΄]
Perfect Town [CH 4΄25΄΄]
Don’t Think of a Pink Elephant [UK 7′ 20»]
Black Dog [US 15΄]
Dive with the sun [FR 3΄20΄΄]
Good Night, Everybuds! [DE 5΄30΄΄]

00:15 Λήξη προβολών Screenings End

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ

18:00-19:15 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ
O mal (The Evil) [2΄11΄΄]
Caminhos dos Gigantes (Way of the Giants) [11΄52΄΄]
A Varinha Mágica (The magic wand) [5΄]
War on Drugo (War on Drugs) [ 3΄]
Castillo y el Armadο    (Castillo the the Catfish) [13΄46΄΄]
Voyage au champ de tournesols (Journey to the field of sunflowers) [4΄5΄΄]
Guida 12΄
Finito (End) 4΄36΄΄
Labirinto do Criador (Creator’s labyrinth) [8΄30΄΄]
Darth Vader meets John Williams [1’45΄΄]
*Παρουσία Σκηνοθετών

20:15 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Αίνιγμα (Aenigma) [GR 10΄]

20:30 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Loving Vincent [PL, UK, QA, GR 94΄]

22:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

* ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΤΕΡΩΝ ΚΑΠΟΥΚΙΝΩΝ (ΑΝΩ ΣΥΡΟΣ)

20.00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑABILITY
Toms Story [UK 7΄13΄΄]
Blossomhead [US 2΄45΄΄]
Memoire [UK 5΄50΄΄]
Glaucome [FR 1′ 30΄΄]
Imagination [UK 3΄30΄΄]
Cradle [US 14΄33΄΄]

20.30 MIX & MATCH ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΛΟΓΗ
Paper Tales [RU 5’ 30’’]
She’s got the blush [BE 5΄15΄΄]
Εθνοφοβία [GR 14΄]
Catherine [BE 11′ 51»]
Twin Islands [FR 7′ 18»]
Race [UK 2′ 48»]
Closed Visit [UK 2΄20΄΄]
Hereafter [HU, PT 3′ 52»]
The Hunchback and the Swan [UK 9′ 35»]
A sweet dream [US 4΄9΄΄]
Life Force [GR 2΄24»]
The Magnetic Fields – ’85 Why I Am Not a Teenager [US 3’ 04’’]

22:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΙΑΟΥΛΗ

20:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
And The Moon Stands Still [RU 10′ 43»]
The Hutchback & the Swan [UK 9΄35΄΄]
La Grille (The Grid) [CA 3΄1΄΄]
Cel Mai Bun Client [RO 12′ 13»]
Notes on Monstropedia [JP 6′ 10»]
Construire un feu (To built a fire) [FR 13′]
Vivir (Living) [ES 1΄]
Clair Obscur [FR 4΄15΄΄]
Panic Attack! [US 3′]
The Rope [NO 5΄43΄΄]
Infinity Hotel [US 3΄51΄΄]
Slovo (Farewell) [SI 5΄51΄΄]
Pink [IR 5΄]
Pokretni elementi (Moving Elements) [HR 6′ 30»]
Scale [TR 6΄11΄΄]
W.A.R. [IR 1΄40΄΄]
Vacancy [DE 4΄30΄΄]

21:45 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Μυθολογικά και σύγχρονα Τέρατα [13΄31΄΄]
Αντιμέτωποι [1΄6΄΄]
Not a game [2΄38΄΄]
Honeymoon [17΄31»]
Piano Bar [4΄30΄΄]
Ραδιόφωνο [8΄29΄΄]
Από καρδιά σε καρδιά  [1΄29΄΄]
The fish of memory [8΄23΄΄]
To όνομά μου είναι Καμία [6΄23΄΄]
Presse- Papier [4΄4΄΄]
I am not a number [4΄37΄΄]
Ολική Αναστήλωση  [2΄4΄΄]
Life Force [2΄24΄΄]
Painted [1΄32΄΄]
Η Αέναη Αποστολή [5΄20΄΄]

23:15 Λήξη Προβολών

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ  ΆΝΩ ΣΥΡΟΥ
10:00-12:00 Εργαστήριο για όλη την οικογένεια –
Η νήσος μου | Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

ΑΓΟΡΑ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-12:00 Παρουσίαση: An insight into Cartoon Saloon- Tomm Moore (IE)

12:00-12:45 Ταινίες σε Ανάπτυξη: IcarusCarlo Vogele (LU)

13:00- 13:45 Παρουσίαση: United we fly – Θοδωρής Πολυχρονόπουλος Theodore (GR)

13:45-14:15 Ευρωπαϊκά Βραβεία Animation (Émile Awards): H γιορτή του Ευρωπαϊκού animation – Βασίλης Κρουστάλλης (GR)

17:00-17:45 Masterclass: Το σημείο τομής μεταξύ εικονογράφησης και κινουμένων σχεδίων

The Intersection between Illustration & Animation  Patrick Doyon (CA)

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΙΑΟΥΛΗ
12:00-16:00 LOVING VINCENT IN SYROS (Ζωντανή δημιουργία πίνακα του Van Gogh από ζωγράφους της ελληνικής εικαστικής ομάδας της ταινίας
18:30 ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΗΡΙΑ ΓΛΥΠΤΟΥ ANIMASYROS 10 ΕΝΑΝΤΙ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ

*ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΥΒΕΛΗ
22:30 ΠΑΡΤΥ ΚΥΒΕΛΗΣ/ DJ SET LATERNATIVE

*ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00
ΕΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 14:00
18:00 – 23:00
ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  ΈΚΘΕΣΗ- ANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL

 

Κυριακή 01.10

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

11:00  ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑ- ABILITY
Άνιμερτ Επεισόδιο Ability Αnimert [GR 30΄51΄΄]
Ήταν ένας μεγάλος χάρτης (Once upon a long map) [GR 5΄47΄΄]
Μεταμορφώσεις (Metamorphosis) [GR 1΄07΄΄]
Το Κυκλαδικό Ειδώλιο σήμερα (The Cycladic figurine today) [GR 2΄37΄΄]
Anima Music [GR  3΄]
Tom’s Story [UK 7΄13΄΄]
Blossomhead [US 2΄45΄΄]
Memoire [UK 5΄50΄΄]
Glaucome [FR 1′ 30΄΄]
Imagination [UK 3΄30΄΄]
Louis [FR 9΄27΄΄]
El Canto [FR 5΄38΄΄]
Cradle [US 14΄33΄΄]
A life’s with Asperger’s [US 3΄58΄΄]

12:45 ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΊΩΝ ANIMASYROS 2015-2017

13:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

16:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
My entire high school sinking in the Sea [US 75΄] Η ταινία παρουσιάζεται σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας- Νύχτες Πρεμιέρας

17:15 ΤΑΙΝΙΕΣ AKTO

18:00 ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ANIMEGARON

20:00-22:00 FESTIVAL CLOSING & AWARDS CEREMONY

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ
18:30 Rio 2096 – Uma história de amor e fúria (Rio 2096- A story of love & fury) [BR 75΄]

19:45 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΙΑΟΥΛΗ
21:30 ΣΥΝΑΥΛΙΑ THEODORE

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
10:00-12:00 Εργαστήριο για όλη την οικογένεια – Η νήσος μου | Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-18:00
ΕΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 12:00
18:00 – 20:00
ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  ΕΚΘΕΣΗ- ANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL

*ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ CAFE
23:00 Πάρτυ Λήξης