Το Animasyros επιστρέφει στο σημείο εκκίνησης της εορταστικής δέκατης έκδοσής του και υποδέχεται το 2018 με ένα τριήμερο εκδηλώσεων στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση. Η φετινή δράση περιλαμβάνει:  Τρία best-of προγράμματα από τον επίσημο κατάλογο του AnimaSyros 10, ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο για παιδιά από 8-12 ετών, αλλά και την πολυαναμενόμενη αθηναϊκή πρώτη προβολή του The Ox, παρουσία του σκηνοθέτη Γιώργου Νικόπουλου.

Συνδυάζοντας υψηλή τεχνική και εικαστική πληρότητα, βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους από όλον τον κόσμο δίνουν το παλλόμενο στίγμα της σύγχρονης animation σκηνής μέσα από μια δίωρη επιλογή των ταινιών που ξεχώρισαν στο τελευταίο AnimaSyros. Ανάμεσα τους τα L’Ogre (To Τέρας), O Matko! (Μητέρα!) και Aenigma, φιλμ που απέσπασαν τα τρία βασικά βραβεία του φεστιβάλ (σε Διεθνές, Σπουδαστικό κι Ελληνικό τμήμα αντίστοιχα) αλλά και το περιβόητο Min Börda (Το Φορτίο Μου) της Niki Lindroth von Bahr, φρέσκο από τη βράβευσή του σαν καλύτερο animation του 2017 στα νεοσύστατα Emile Awards.
Οι μικρότεροι σε ηλικία κινηματογραφόφιλοι έχουν το δικό τους χώρο στα καλύτερα του Animasyros, χάρη σε δύο ωριαίες συλλογές γεμάτες χρώμα και συναίσθημα, μία για παιδιά από 5 ετών και πάνω (με καθόλου ή ελάχιστο διάλογο) και μία για όλη την οικογένεια.

Τέλος το πρόγραμμα προβολών κορυφώνεται με την προβολή του The Ox, της πρώτη μεγάλου μήκους δημιουργίας του Γιώργου Νικόπουλου, που πρόσφατα έγινε η πρώτη animation ταινία που συμμετέχει στο επίσημο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.
«Οι ηλικιωμένοι κάτοικοι ενός φανταστικού τόπου περνάνε μια σκληρή δοκιμασία: Καλούνται να μετατρέψουν τη γη τους σε «χρυσό βασίλειο» ρίχνοντας ένα μαγικό λίπασμα στα σπαρτά τους. Όντας υποδουλωμένοι, δεν μπορούν παρά να υποταχθούν στις εντολές της εξουσίας. Ένα άφοβο κορίτσι όμως δείχνει πως η ανατροπή είναι κοντά…»
Συνδυάζοντας τη stop-motion τεχνική με το σύγχρονο χορό, το θέατρο σκιών και τη ζωντανή κινηματογράφιση, ο σκηνοθέτης χτίζει μια μοντέρνα πολιτική αλληγορία που πατάει στον αρχαίο μύθο του Βασιλιά Μίδα αλλά αντανακλά στην σημερινή παγκόσμια πολιτικοοικονομική κρίση.

Αναλυτικά το Πρόγραμμα των  προβολών:

Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Ιανουαρίου

18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών

1. Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito, Santiago Uriarte (CG Animation, 2′ 06», 2017, Ουρουγουάη)
2. Baozha! (Ένας Φύλακας Άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat, Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6′ 45», 2016, Σιγκαπούρη)
3. Paper Mates (Χάρτινο Ταίρι) | Alexey Mironov (Cut-out 3D, 5′ 30», 2015, Ρωσία)
4. Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19′ 40», 2015, Κύπρος)
5. Full Feather Jacket (Γλάρος σε Αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2′ 34», 2015, Ολλανδία)
6. Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14′, 2016, Ελλάδα)
7. Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin, Martin Villert (3D, 4′ 57», 2017, Γαλλία)
8. Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11′ 51», 2016, Βέλγιο)

19:30 – 20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια – παιδιά από 10 ετών και πάνω

1. Twin Islands (Δίδυμα Νησιά)| M. Sailly, C. Sarfati, C. Jaudoin, L. Cochetel, R. Huot και F. Teisson (3D, 7′ 18», 2017, Γαλλία)
2. We Found the Flower! (Βρήκαμε το Λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6′ 46», 2017, Ολλανδία)
3. Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25′, 2017, Ολλανδία)
4. She’s Got the Blush (Κόκκινη σαν Παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5′ 15», 2016, Βέλγιο)
5. L’espace d’un instant (Όσο διαρκεί μια Στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13′ 58», 2015, Γαλλία)

21:00 – 23:00 | BestOf (16+)

1. Aenigma (Αίνιγμα) | Αντώνης Ντούσσιας και Άρης Φατούρος (3D, 10′, 2016, Ελλάδα)
2. Aurelia | Κρέων Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς (2D/3D, 15′ 40», 2015, Ελλάδα)
3. Pittari | Patrick Smith (Σχεδιασμένο στο χέρι, 4′, 2017, ΗΠΑ)
4. L’Ogre (Το Τέρας) | Laurène Braibant (2D & 3D Computer Animation, 10′, 2016, Γαλλία)
5. Closed-visit (Περιορισμένη Επίσκεψη) | Jade Evans (2D, 2′ 20», 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
6. O Matko! (Μητέρα!) | Paulina Ziolkowska (2D, 12′ 15», 2017, Πολωνία)
7. L’homme le plus petit du monde (Ο Μικρότερος Άνδρας στον Κόσμο) | Juan Pablo Zaramella (Stop-motion, 1′ 10», 2017, Γαλλία – Αργεντινή)
8. The Gap (Το Χάσμα) | Patrick Vandebroeck (3D Computer Animation, 14′ 41», 2016, Βέλγιο)
9. Race (Αγώνας Δρόμου) | Yan Dan Wong (2D Computer Animation, 2′ 48», 2016, Ηνωμένο Βασίλειο)
10. Garden Party (Πάρτι στον Κήπο) | Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon & Lucas Navarro (3D, 6′ 50», 2016, Γαλλία)
11. The Junction – Chilly Gonzales & Peaches (Η Συνάντηση – Chilly Gonzales & Peaches) | Patrick Doyon (2D, 5′, 2017, Καναδάς)
12. In a Heartbeat (Σε Έναν Κτύπο της Καρδιάς) | Beth David, Esteban Bravo (3D, 4′ 05», H.Π.Α.)
13. Tete a Tete (Ενώπιος Ενωπίω) | Natasha Tonkin (Σχέδιο στο χέρι & βίντεο, 7′ 41», 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
14. Τaboek | Dario Van Vree (2D Computer Animation, 2′ 44», 2016, Ολλανδία)
15. Min Börda (Το Φορτίο μου) | Niki Lindroth von Bahr (Stop-motion, 13′, 2017, Σουηδία)

Πέμπτη 4 Ιανουαρίου

18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών

1. Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito, Santiago Uriarte (CG Animation, 2′ 06», 2017, Ουρουγουάη)
2. Baozha! (Ένας Φύλακας Άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat, Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6′ 45», 2016, Σιγκαπούρη)
3. Paper Mates (Χάρτινο Ταίρι) | Alexey Mironov (Cut-out 3D, 5′ 30», 2015, Ρωσία)
4. Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19′ 40», 2015, Κύπρος)
5. Full Feather Jacket (Γλάρος σε Αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2′ 34», 2015, Ολλανδία)
6. Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14′, 2016, Ελλάδα)
7. Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin, Martin Villert (3D, 4′ 57», 2017, Γαλλία)
8. Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11′ 51», 2016, Βέλγιο)

19:15 – 20:15 | Προβολή για όλη την οικογένεια – παιδιά από 10 ετών και πάνω

1. Twin Islands (Δίδυμα Νησιά) | M. Sailly, C. Sarfati, C. Jaudoin, L. Cochetel, R. Huot και F. Teisson (3D, 7′ 18», 2017, Γαλλία)
2. We Found the Flower! (Βρήκαμε το Λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6′ 46», 2017, Ολλανδία)
3. Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25′, 2017, Ολλανδία)
4. She’s Got the Blush (Κόκκινη σαν Παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5′ 15», 2016, Βέλγιο)
5. L’espace d’un instant (Όσο διαρκεί μια Στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13′ 58», 2015, Γαλλία)

20:30 – 22:00 | Μεγάλου Μήκους Ταινία

Το Βόδι (The Ox) | Γιώργος Νικόπουλος (Mixed Techniques, 67′, 2017, Ελλάδα)

Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί το εργαστήριο «Μια Ιστορία Επιστημονικής Φαντασίας για το 2018 – Ο Άνθρωπος του Μέλλοντος«. Οι animators Αναστασία Δημητρά και Μαργαρίτα Σιμοπούλου εισαγάγουν παιδιά 8-12 ετών στα βασικά της κινούμενης εικόνας και μέσα από την τεχνική των cut-outs τα βοηθούν να φτιάξουν τη δική τους ολοκληρωμένη ταινία κινουμένων σχεδίων.

Του προγράμματος επιμελήθηκαν οι Μαρία Ανεστοπούλου, Διευθύντρια Προγράμματος του AnimaSyros, και Θοδωρής Καραμανώλης.
Για οποιαδήποτε σχετική διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε στο programme@animasyros.gr.