Η 12η έκδοση του Animasyros International Animation Festival + Agora έλαβε πάνω από 2.500 υποβολές από όλο τον κόσμο! Η θεματολογία του φετινού φεστιβάλ είναι Animagreen, έχοντας στο επίκεντρο το περιβάλλον και τη βιωσιμότητα. Οπότε, θα δείτε ότι πέρα από το αφιέρωμα Animagreen, ταινίες με κεντρική θεματολογία το περιβάλλον βρίσκονται σε όλες τις κατηγορίες του φεστιβάλ, χωρίς φυσικά να παραλειφθούν πολυβραβευμένες ταινίες που έχουν συμμετάσχει σε σημαντικά φεστιβάλ όπως το Αννεσί, τις Κάννες, το Σάντανς, κ.ά.

Ελπίζουμε να απολαύσετε την φετινή μας επιλογή!

Η 12η έκδσοη του Animasyros International Animation Festival + Agora θα διεξαχθεί στη Σύρο, στις 18-22 Σεπτεμβρίου 2019.
Το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών του Animasyros 12 θα ανακοινωθεί σύντομα.

Μπορείτε να κατεβάσετε το δημιουργικό της φετινής επίσημης επιλογής, εδώ.


ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ – ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Another Day Of Life, Raúl De La Fuente, Damian Nenow (PL, ES)
Away, Gints Zilbalodis (LV)
Iqbal, A Tale Of A Fearless Child, Michel Fuzellier, Babak Payami (IT)
Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa, Sergio Manfio (IT)
Memoirs Of A Man In Pajamas, Carlos Ferfer (ES)
The Girl Without Hands, Sébastien Laudenbach (FR)
The Tower, Mats Grorud (SE/NO)
Zero Impunity, Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies , Denis Lambert (FR/LU)

 


ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ 
ΤΜΗΜΑ
America, Nadav Arbel (IL)
Around The Stairway, Die Wimmelgruppe (CH)
At First Sight, Sjaak Rood (NL)
Dorothy The Rambler, Emmanuelle Gorgiard (FR)
Gun Shop, Patrick Smith (US)
I Have Problems, Zsuzsanna Debreczeni (HU)
Le Mans 1955, Quentin Baillieux (NL)
Maestro, Illogic (FR)
Mascot, Leeha Kim, (KR)
Mind My Mind, Floor Adams (NL)
Mum’s The Word, Khris Cembe (ES)
Per Aspera Ad Astra, Franck Dion (FR)
Selfies, Claudius Gentinetta (CH)
Sister, Siqi Song (CN)
The Bird & The Whale, Carol Freeman (IE)
The Elephant’s Song, Lynn Tomlinson (US)
The Levers, Boyoung Kim, (KR)
The Proposal, Gerlando Infuso (BE)
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves , Chintis Lundgren, (EE, HR, FR)
Under The Rib Cage, Bruno Tondeur (BE)
Violent Equation, Antonis Doussias (GR)
Winter In The Rainforest, Anu-Laura Tuttelberg (LV)


ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
After The Rain, Valérian Desterne (FR)
Airship Of Unknown Direction, Alexandra Galitskova (RU)
Belief, Joo Sung-Woo (KR)
Big Boy, Jonathan Phanhsay-Chamson (FR)
Bridgemaster, Bálint Halasi (HU)
Dip Into, Yumi Shimabukuro (PE)
Good Intentions, Anna Mantzaris (GB)
Gorilla Thrilla, Sabrina Kainz (AT)
Grand Bassin, Héloïse Courtois, Chloé Plat, Victori Jalabert, Adèle Raigneau (FR)
Heat Wave, Fokion Xenos (GR)
Journey, Marek Jasaň (SK)
Kelpie, Danielle Bittner (CA)
La Cage, Jean-Baptiste Marchand (FR)
Laika, Aleksandra Duda (PL)
Presque, Colette D’amico (FR)
Sacrées Nonnes, Anissa Beddiaf, Edwige Bellin Du Coteau, Lucie Fillon, Perrine Lemonnier, Zacharia Mekideche, Lea Mouraud, Armelle Roy (FR)
Saturn In Leo, Anna Šagadin (HR)
Silent Trigger, Wang Jiaguo (CN)
Tea Time, Léon Moh-Cah (FR)
The Death Vendor, Jeon Jinkyu, (KR)
The Fiddle, Asher Schwartz (IL)
The Ostrich Politic, Mohamad Houhou (FR)
Tutu, Gaspar Chabaud (BE)
Undone, Sara Laubscher (ZA)


ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ)
&Black&White, Darko Bakliza (HR)
After, Matouš Valchář (CZ)
Alef B’tamuz, Yael Reisfeld (IL)
amiinA-sign, Taro Otani (JP)
Big Heinrich, Kim Collmer (DE)
Brain Cleaner, Jeon Jinkyu, (KR)
Break Down, Emmett Goodman (US)
Cabin Pressure, Matthew Lee (GB)
Cerulia, Sofía Carrillo (MX)
Chasing Light, Ilaria Pozzi, Valentina Seghizz (IT)
Dear Son, Aagje Van Damme (BE)
Dive In, Dhruv Sachdeva, Clifford Afonso (IN)
Dorothy, Ann Upton (IE)
Duma, Paschalis Paschalis (CY)
El Cuadro, Paola Bellato, Isabel Estruch, Sofia Ugarte, Leandro Aviles, Julian Villanueva (AR)
Fire In Cardboard City, Phil Brough (NZ)
Foglä, Owley Samter (CH)
Horizon, Dato Kiknavelidze (GE)
Hounds, Ido Shapira , Amit Cohen (IL)
How A Song Saved A Species, Rémi Cans (FR)
Hunting Stories, Ionel Luca (CH)
In the cage, Shiho Eguchi (JP)
In Trance It, Reinhold Bidner (AT)
Lemoncholy, Maya Pirulli (US)
Less But Better, Soner Aktas, Simon Weckbach (DE)
Made For More, Yoojin Seol (US)
Man’s Bestfriend Forever, Chris Plimmer (GB)
Monster, Laura Pop (RO)
My Bird, Gwendoline Gamboa (BE)
Next Stop, Brad Gibson (CA)
Oh Droplet!, Julia Tudisco (HU)
One Liner, Matthew Lee (GB)
Perception, Celia Hsu, Taiwan
Periphery, Sasha Vasiliev (RU)
Piece Of Meat, Jerrold Chong (SG)
Poeci. Moris Rosenfeld, Daria Kopiec (PL)
Poetika Anima, Kriss Sagan (SK)
Pschiuuu, Aristide Chypre (FR)
Puppets, Sandrine Martin (CA)
Return Home, Hu Yuchen (CN)
Robot Will Protect You, Nicola Piovesan (EE)
Seis Pm, Nicole Guerrero (CO)
Sugar / Money – Hearts Hearts , Schorsch Feierfeil (AT)
The Incredible Wardrobegadget Of Dr. Stein, Plačková (CZ)
The Little Ship, Anastasia Makhlina (RU)
The Overcoat, Sean Mullen, Meelis Arulepp (IE)
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea, Ambulance (A Group By Reetta Neittaanmäki & Kaisa Penttilä) (FI)
This Wool Is Mine, Duilio Gatti (AR)
Time Of Sheep, Eva Mendes, Sara Augusto, Joana Derosa (PT)
Trainwreck, Bianca Calandra (FR)
White Crow, Miran Miošić (HR)
White Lobster, Paul Gomez Lopez (MX)
Widdershins, Simon P Biggs (GB)
Winter, Tomáš Červený (SK)
Winter’s Blight, Claire Campbell (NZ)
Wired, Zeyu Ren (US)


ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ)
273 days from today, Konstantinos Vachlas (GR)
Act Without Words I, Dimitris Gazis, Yiannis Skouras (GR)
Baby Baby, Aggelos Papantoniou, Nikhil Markale (AU)
Black Sheep Escape, Yiorgos Drosos (GR)
Buton-off, Nikos Radaios, Margarita Simopoulou (GR)
C. P. CAVAFY | THE CITY (Wherever I Turn My Eyes To), Panagiotis Kountouras, Aristarchos Papadaniel (GR)
Can You Eat Plastic?, Christina Konstantinou (CY)
Falling, Stella Kavagiou (GR)
Gaea and Aether, May Stathopoulou (GR)
Inverse, Ioanna Tsinividi (GR)
Julia, Rea Papadopetrou (GR)
Lament, Afroditi Bitzouni (GR)
Land, Angelica Lena, Teodora Pasquinelli (GR)
Lily Girl, Demetrios Poursanidis (GR)
One Day One Fly, Correct Creative Productions IKE (GR)
Paramithi Tou Nerou, Nikos Radaios (GR)
Reality Fabric, Marios Tsaousis (GR)
Seeking Refuge, Poppy Anemogiannis (GR)
The Life of Death, Thodoris Sarafis (GR)
While I keep on Dreaming, Giorgos Chatzellis (GR)
Αγάπη & Τσιρίδα: THE MUSICAL, Petros Papadopoulos (GR)


ANIMAGREEN
 (ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ)
A strange trial , Marcel Barelli (CH)
Amsterdam 2051, Nicole ten Cate (NL)
Blue tomorrow , Numan Ayaz (TR)
End of public road , Fredrik Andersson (SE)
Mechanical liquid , Andry Torres (VE)
Melty Hearts, Patricio Cisterna, Manuel Cisterna (CL)
No Snow for Christmas , Bill Plympton (US)
Panique à bord , 19 Students (BE)
Renewed, Joshua Crew (GB)
Strange Cargo , Auguste Denis / Emmanuelle Duplan / Valentin Machu / Mélanie Riesen (FR)
The beebox , Cable Hardin (US)
The last book from earth , Marina Soteras & Pau Torrano (ES)
The Man is Big , Anna Bergmann (DE)
The Sustainable Urban Mobility Plan of Kozani, Nefeli Spiliotakou (GR)
Uki, George Warren (GB)
Under the Sea, Paula Schwabe (DE)


K.ID.S (ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ)
The Beekeeper, Robyn Conroy (IE)
Misguided, Sanghyun Kim (US)
Balance, Raymond Limantara Sutisna (SG)
Boxi: Winter pleasures, Béla Klingl (HU)
Cycle, Sophie Olga de Jong (NL)
Detti and Doglet − Rapid Reaction, István Heim (HU)
Don’t Feed These Animals, Guilherme Afonso, Miguel Madaíl de Freitas (PT)
Forglemmegei, Katarina Lundquist (DK)
Gina, David “Diómedes” Heras (MX)
Light Trail, Melissa Pinto (GB)
Like and Follow, Tobias Schlage (JP)
Mira, PARK Sae-mi, (KR)
MOON CHICK, Lily Tang (HK)
Pizza Party, Max Holicki (DE)
Playmobil Generation, Thomas Leclercq (BE)
Ray’s Great Escape, Jie Weng (CN)
The Fox & The Pigeon, Michelle Chua (CA)
The Most Magnificent Thing, Arna Selznick (CA)
The Witch, Anna Nemeckova (CZ)
Toddler, Laurent Pagé (CA)


ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ (ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ)
Antarctic, Paola de Sousa (FR)
Ariel, kleopatra korai (GR)
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Course de demi-fond, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Salle d’entraînement, Nicolas Deveaux (FR)
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline, Nicolas Deveaux (FR)
Bare feet, Suki (FR)
Digitized 2018, Odd Bleat (GR)
Dimitri et la drôle de surprise, Agnès Le Creux (FR)
Ghosts, Michael Hughes (GB)
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness, Victor Moulin (FR)
Hello Jemima, Peter Baynton (US)
Hooray for reading, Britt Raes (BE)
It Starts With, Laura Nasir-Tamara (GB)
Little Grey Wolfy. Summer Party, Natalia Malykhina (NO)
Mr Indifferent, Aryasb Feiz (IR)
Nature needs help, Sebastian Ramn (SE)
Ode, Shadi Adib (DE)
Pandas in the Mist, Juan Rodriguez (FR)
Pip, Bruno Simoes (ES)
Reer, Francois Vogel (FR)
sad heart, karni and saul (GB)
Sundown Place, Moth Studio (GB)
The Art of Change: Climate Change, María Álvarez, Elisa Morais (Sois De Traca) (GB)
The Ice Cream Man, Katerina Pantela (CY)
The Meaning, Iva Ćirić (CS)
The myth of Arachne, Mette Ilene Holmriis (DK)
THE TOTS ( episode ROCKET ), Vanda Raýmanová (SK)
Turn off your mobile phones – Zagreb Film Festival, Luka Vucić (HR)
UN HeforShe – A Welder’s Witness, Louise Pau (US)
VAF 2018, Jessica LAURENT (DK)
What is Consciousness?, Diana Gradinaru (GB)


ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
A modern trip to the past, Karelis Georgios, Katidou Katerina, Karafoulidou Eleni, Kalpourtzi Evagelia (GR)
‘Eleu The Hawaiian Monk Seal, Phoenix Maimiti Valentine (US)
A Day In The Library, Dimitris Gazis, Giannis Skouras (GR)
All about 3ec-TV, Grazyna Lallemand (FR)
All Children Are Equal, Students of Toon Club (IN)
Animal Abuse, Students of Toon Club (IN)
Banana, o Braguinha e os Vilhões, Alexandra Esteireiro, Diogo Vicente Silva, Helena Telles (PT)
Bloop!, Students of Toon Club (IN)
Donatello and Brunelleschi, Dora Martinkova (GB)
First Bulgarian Kingdom: Khan Kubrat, Teodor Velichkov, Nikola Getovski (BG)
Get Alive!, Students of Toon Club (IN)
Global Cooling, Students of Toon Club (IN)
I’ve Got Walk To Do, Students of Toon Club (IN)
Max & Leyla, KIDS “N TRICKS (DE)
Morphing Tales, Students of Toon Club (IN)
Out of the Frame, Students of Toon Club (IN)
Something Fishy, Students of Toon Club (IN)
The Color of the Stars, Paul Uhlig (DE)
The Cosmospenguin in the OPERA, Luca Potskhishvili (AT)
The Fast & The Furry, Students of Toon Club (IN)
The Great Chase, Students of Toon Club (IN)
The World Upside Down, 30 children (BE)


ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
All the dear little animals, Michael Ekblad, Alexandra Schatz (SE)
Dreams from the ocean, Carolina Sandvik (SE)
Margot, Sara Spånghagen (SE)
Mary and the Monster, Jennifer Berglund (SE)
Shuffled, Markus Helmersson (SE)
Stink-a-boo, Veronica Wallenberg (SE)


ANIMAPRIDE

Jar, Lizzy Dolce (US)
Mom’s Clothes, Jordan Wong (US)
My Little Princess, Hathaison Gerdprasert (US)
The Fish Curry, Abhishek Verma (IN)
The Night Cleaner, Blair Fukumura (CA)
Zoodio 54, Rodrigo Rodriguez (GB)