Τετάρτη 18.09


ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*Θέατρο Απόλλων
10:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους
Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (IT, 90’)

*Κινηματογράφος Παλλάς
19.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ Ι
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”]
Digitized 2018 [GR, 2’12”]
The Ice Cream Man [CY, 3’27”]
Hello Jemima [US, 3’02”]
Ariel [GR, 2’25”]
Pip [ES, 4’05”]
Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”]
The Myth Of Arachne [DK, 4’29”]
What Is Consciousness? [GB, 5’02”]
Antarctic [FR, 3’]
Reer [FR, 4’10”]
Mr Indifferent [IR, 2’45”]
Bare Feet [FR, 4’14”]
Sundown Place [GB, 1’]
UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

20.00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ II
Foglä [CH, 3’26”]
Lemoncholy [US, 4’22”]
SEIS PM [CO, 7’]
One Liner [GB, 6’48”]
Dear Son [BE, 6’31”]
Piece of Meat [SG, 11’52”]
Hunting Stories [CH, 3’35”]
Big Heinrich [DE, 4’04”]
Alef B’Tamuz [IL, 6’]
Puppets [CA, 1’47”]
Next Stop [CA, 2’06”]
Cabin Pressure [GB, 3’15”]

21:00 Λήξη προβολών

Υπαίθριες Προβολές

Πλατεία Φοίνικα
19.30 – 21:00 MIX N” MATCH ANIMASYROS 12
Maestro [FR, 1’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Kelpie [CA, 3’41”]
Pschiuuu [FR, 4’10”]
&Black&White [HR, 1’30”]
Fire in Cardboard City [NZ, 8’56”]
While I keep on Dreaming [GR, 6’19”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Ariel [GR, 2’25”]
After The Rain [FR, 8’42”]
Misguided [US, 2’26”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Lily Girl [GR, 8’08”]
Presque [FR, 2’03”]

ΑΓΟΡΑ
*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ VIDEOTHEQUE

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
* ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.2]
10:00-14:00
Eργαστήριο για ενήλικες
«Ζωντανεύοντας την τέχνη του Αλέξη Ακριθάκη» | A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.3]
16:00-19:00
Eργαστήριο για μαθητές γυμνασίου (12-16 ετών) σε συνεργασία με την Aegean Rebreath
«Το ταξίδι των μικροπλαστικών» | Φωκίων Ξένος (GR/UK)

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
17:00-19:00
Eργαστήριο για παιδιά
«Κινείται!» | Γιάννης Ξαγοράρης (GR)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΡΟΪΔΗΣ
10:00-12:00 &
17:00- 20:00
ΕΚΘΕΣΗ: ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΛΩΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


 

Πέμπτη 19.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*Θέατρο Απόλλων
16.45 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II
Under The Rib Cage [BE, 13’02”]
Maestro [FR, 1’45”]
Sister [CN, 8’02”]
The Levers [KR, 9’24”]
Mind My Mind [NL, 29’40”]

17.45 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΙI
Pandas in the Mist [FR, 2’12”]
Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”]
It Starts With [GB, 2’40”]
Ode [DE, 2’38”]
Nature Needs Help [SE, 1’18”]
THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’]
VAF 2018 [DK, 1’24”]
Ghosts [GB, 4’29”]
Sad Heart [GB, 4’18”]
The Meaning [CS, 3’04”]
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”]
Little Grey Wolfy. Summer Party [NO, 6’33”]
18:45 Λήξη Προβολών Screenings End

20.00 Επίσημη Έναρξη Official Opening
Όπερα & Ανιμεϊσον: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος

* Κινηματογράφος Παλλάς
10:00 Ταινία για παιδιά & εφήβους
Lila’s Book (CO/UY, 76’)

18.00 Κ.ID.S I
Gina [MX, 9’]
Moon Chick [HK, 5’03”]
The Witch [CZ, 4’22”]
Ray’s Great Escape [CN, 7’]
Playmobil Generation [BE, 7’28”]
The Fox & The Pigeon [CA, 6’]
Boxi: Winter pleasures [HU, 4’07”]
Mira [KR, 5’10”]
Balance [SG, 3’36”]
Light Trail [GB, 4’50”]
Cycle [NL, 2’15”]

19:00 Λήξη προβολών

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πλατεία Μιαούλη
20:00-21:30 Αναμετάδοση Επίσημης Έναρξης

21:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ I
The Overcoat [IE, 30’]
How a song saved a species [FR, 2’]
Winter [SK, 5’58”]
Fire in Cardboard City [NZ, 8’56”]
In Trance It [AT, 6’19”]
Return Home [CN, 6’40”]
This Wool is Mine [AR, 7’32”]
&Black&White [HK, 1’30”]
SUGAR / MONEY – Hearts Hearts [AT, 3’31”]

22:45 Λήξη Προβολών

ΑΓΟΡΑ
*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
* ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
09:00-12:00
Εργαστήριο για Άτομα με Αναπηρίες σε συνεργασία με το ΚΔΑΠ-ΜεΑ του Δήμου Σύρου Ερμούπολης
«Φροντίζω το περιβάλλον»| Έλενα Παυλάκη(GR)

* ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.2]
10:00-14:00
Eργαστήριο για ενήλικες
«Ζωντανεύοντας την τέχνη του Αλέξη Ακριθάκη» | A+C Studios | Dan Richards (UK)
Workshop for adults

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00
Eργαστήριο για Ατομα Τρίτης Ηλικίας
«Ανιμάρω Κουλουράκια με τα δυo χεράκια!» | Μαργαρίτα Σιμοπούλου (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.3]
16:00-19:00
Eργαστήριο για μαθητές γυμνασίου (12-16 ετών) σε συνεργασία με την Aegean Rebreath
«Το ταξίδι των μικροπλαστικών» | Φωκίων Ξένος (GR/UK)

* ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
17:00-19:00
Eργαστήριο για παιδιά
«Κινείται!» | Γιάννης Ξαγοράρης (GR)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΡΟΪΔΗΣ
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
ΕΚΘΕΣΗ: ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΛΩΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

**Κινηματογράφος Παλλάς
11:00- 12:00
Παρουσίαση Aegean Rebreath
» Η θάλασσα είναι και δική σου». Παρουσίαση των δράσεων της ΜΚΟ Aegean Rebreath για την θαλάσσια ρύπανση. Γιώργος Σαρελάκος, Ιδρυτής Aegean Rebreath, Arabella Ross Συντονίστρια Έρευνας Aegean Rebreath

Αυλή Θεάτρου Απόλλων
22:30 Πάρτι Έναρξης Animasyros 12


 

Παρασκευή 20.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*Θέατρο Απόλλων
11:00 Όπερα & Ανιμεϊσον: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος

16.00 Αφιέρωμα: ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: 50 ΧΡΟΝΙΑ ANΙΜΕΪΣΟΝ
Jirtdan, 9’42”
Ms. Beetle and Mr. Mouse, 9’48”
Giant-Jirtdan, 9’36”
Mother on a Tree, 7’16”
Dedication, 9’01”
Dispute of the Fruits, 9’25”
Continuity, 1’42”

17.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II
Good Intentions [GB, 8’34”]
The Death Vendor [KR, 5’40”]
Big Boy [FR, 4’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”]
Sacrées Nonnes [FR, 5’]
Silent Trigger [CN, 9’43”]
Bridgemaster [HU, 2’07”]
Heat Wave [GR, 7’13”]
Kelpie [CA, 3’41”]
La Cage [FR, 4’30”]
Grand Bassin [FR, 6’37”]

18.30 Αφιέρωμα: ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΟ ΑΝΙΜΕΪΣΟΝ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ
The Sounds From The Drawers, 7’47”
Three Weeks In December, 6’13”
Amélia & Duarte, 8’30”
Soot, 14’

19.15 Αφιέρωμα: ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
All the dear little animals, 7’32”
Mary and the Monster, 4’28”
Shuffled, 5’05”
Margot, 2’16”
Dreams From The Ocean, 14’15”
Stink-a-boo, 1’50”

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Memoirs of a man in pajamas [ES, 75’]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I
The Proposal [BE, 15’]
The Elephant’s Song [US, 7’38”]
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’]
I Have Problems [HU, 6’34”]
Gun Shop [US, 2’10”]
Selfies [CH, 3’40”]
Violent Equation [GR, 5’]

22.45 ANIMAPRIDE ΙV- ΤΑΙΝΙΕΣ LGBTQI
Jar [US, 1’35”]
Mom’s Clothes [US, 5’35”]
Zoodio 54 [GB, 5’]
My Little Princess [US, 4’45”]
The Night Cleaner [CA, 5’]
The Fish Curry [IN, 12’]

23:30 Λήξη Προβολών

**Κινηματογράφος Παλλάς

17.15 ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ANIMEGARON

17:30 ΤΑΙΝΙΕΣ AKTO

18.00 Κ.ID.S II
The Beekeeper [IE, 6’29”]
The Most Magnificent Thing [CA, 22’]
Pizza Party [DE, 3’01”]
Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Toddler [CA, 0’50”]
Misguided [US, 2’26”]
Like And Follow [JP, 2’05”]
Forglemmegei [DK, 7’24”]

19.15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ III
Trainwreck [FR, 4’53”]
Monster [RO, 4’20”]
Less But Better [DE, 2’38”]
Perception [TW, 2’09”]
Hounds [IL, 5’47”]
Poetika Anima [SK, 5’14”]
Brain Cleaner [KR, 1’26”]
The Incredible Wardrobegadget Of Dr. Stein [CZ, 14’56”]
Duma [CY, 9’32”]
Widdershins [GB, 11’]
Chasing Light [IT, 3’47”]

20:30 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Zero Impunity [FR/LU, 90΄]

22:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
The Tower [NO 74΄]

23:15 Λήξη Προβολών Screenings End

 

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Πλατεία Μιαούλη

20:00 Κ.ID.S I (Ε)
Gina [MX, 9’]
Moon Chick [HK, 5’03”]
The Witch [CZ, 4’22”]
Ray’s Great Escape [CN, 7’]
Playmobil Generation [BE, 7’28”]
The Fox & The Pigeon [CA, 6’]
Boxi: Winter pleasures [HU, 4’07”]
Mira [KR, 5’10”]
Balance [SG, 3’36”]
Light Trail [GB, 4’50”]
Cycle [NL, 2’15”]

21:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΙI (Ε)
Pandas in the Mist [FR, 2’12”]
Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”]
It Starts With [GB, 2’40”]
Ode [DE, 2’38”]
Nature Needs Help [SE, 1’18”]
THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’]
VAF 2018 [DK, 1’24”]
Ghosts [GB, 4’29”]
Sad Heart [GB, 4’18”]
The Meaning [CS, 3’04”]
Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”]
22:00 Λήξη Προβολών

ΑΓΟΡΑ
*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

* ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [Αίθουσα Υπολογιστών]
12:00-15:00
Κλειστή Συνάντηση Προετοιμασίας Pitch με τη Nancy Denney Phelps

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

* ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
09:00-12:00
Εργαστήριο για Άτομα με Αναπηρίες σε συνεργασία με το ΚΔΑΠ-ΜεΑ του Δήμου Σύρου Ερμούπολης
«Φροντίζω το περιβάλλον»| Έλενα Παυλάκη(GR)

* ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.2]
10:00-14:00
Eργαστήριο για ενήλικες
«Ζωντανεύοντας την τέχνη του Αλέξη Ακριθάκη» | A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00
Eργαστήριο για Ατομα Τρίτης Ηλικίας
«Ανιμάρω Κουλουράκια με τα δυo χεράκια!» | Μαργαρίτα Σιμοπούλου (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Β.1.3]
16:00-19:00
Eργαστήριο για μαθητές γυμνασίου (12-16 ετών) σε συνεργασία με την Aegean Rebreath
«Το ταξίδι των μικροπλαστικών» | Φωκίων Ξένος (GR/UK)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΡΟΪΔΗΣ
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
ΕΚΘΕΣΗ: ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΛΩΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


 

Σάββατο 21.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*Θέατρο Απόλλων

11:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I(Ε)
The Proposal [BE, 15’]
The Elephant’s Song [US, 7’38”]
Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’]
I Have Problems [HU, 6’34”]
Gun Shop [US, 2’10”]
Selfies [CH, 3’40”]
Violent Equation [GR, 5’]

12.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II(E)
Good Intentions [GB, 8’34”]
The Death Vendor [KR, 5’40”]
Big Boy [FR, 4’45”]
Laika [PL, 4’41”]
Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”]
Sacrées Nonnes [FR, 5’]
Silent Trigger [CN, 9’43”]
Bridgemaster [HU, 2’07”]
Heat Wave [GR, 7’13”]
Kelpie [CA, 3’41”]
La Cage [FR, 4’30”]
Grand Bassin [FR, 6’37”]
13:15 Λήξη Προβολών

16.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I
Tutu [BE, 3’22”]
Tea Time [FR, 2’52”]
Dip Into [PE, 5’32”]
The Ostrich Politic [FR, 6’25”]
Belief [KR, 9’40”]
The Fiddle [IL, 8’37”]
Journey [SK, 8’41”]
Presque [FR, 2’03”]
Saturn In Leo [HR, 4’44”]
Gorilla Thrilla [AT, 5’06”]
Undone [ZA, 3’48”]
After The Rain [FR, 8’42”]

17.15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II (E)
Under The Rib Cage [BE, 13’02”]
Maestro [FR, 1’45”]
Sister [CN, 8’02”]
The Levers [KR, 9’24”]
Mind My Mind [NL, 29’40”]

18.15 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Black Sheep Escape [GR, 3’20”]
Baby Baby [AU, 1’04”]
Buton-Off [GR, 2’12”]
Lily Girl [GR, 8’08”]
While I Keep On Dreaming [GR, 6’19”]
How To Poison Yourself! [GR, 3’]
Bittersweet Love: The Musical [GR, 4’08”]
C. P. Cavafy | The City (Wherever I Turn My Eyes To) [GR, 3’24”]
Falling [GR, 3’46”]
Gaea And Aether [GR, 4’42”]
Reality Fabric [GR, 2’25”
Julia [GR, 4’09”]
The Life Of Death [GR, 4’35”]
Land [GR, 6’]
Seeking Refuge [GR, 3’30”]
Lament [GR, 3’30”]
Paramithi Tou Nerou [GR, 2’47”]
One Day One Fly [GR, 6’22”]
Act Without Words I [GR, 15’19”]
Inverse [GR, 6’38”]
273 Days From Today [GR, 11’38”]
Can You Eat Plastic? [CY, 3’24”]

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ Ι (E)
ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”]
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”]
Digitized 2018 [GR, 2’12”]
The Ice Cream Man [CY, 3’27”]
Hello Jemima [US, 3’02”]
Ariel [GR, 2’25”]
Pip [ES, 4’05”]
Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”]
The Myth Of Arachne [DK, 4’29”]
What Is Consciousness? [GB, 5’02”]
Antarctic [FR, 3’]
Reer [FR, 4’10”]
Mr Indifferent [IR, 2’45”]
Bare Feet [FR, 4’14”]
Sundown Place [GB, 1’]
UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ III
America [IL, 15’22”]
Winter In The Rainforest [LV, 8’35”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

22.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV
Mum’s The Word [ES, 12’32”]
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
At First Sight [NL, 16’10”]
Around The Stairway [CH, 5’]
Mascot [KR, 6’50”]
23:30 Λήξη Προβολών Screenings End

*Κινηματογράφος Παλλάς

11.00 KIDS PLAYLIST-ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ (100’)
18:00 European Values Award – #ThisisEU
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
Hooray For Reading [BE, 45”]
How a song saved a species [FR, 2’]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Margot,[SE, 2’16”]
Ode [DE, 2’38”]
Poeci. Moris Rosenfeld [PL, 3’22”]
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea [FI, 3’06”]

19.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Another Day Of Life [PL/ES, 85΄]

20.30 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Away [LV, 75΄]
21:45 Λήξη Προβολών

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πλατεία Μιαούλη Miaouli Square

20.00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ IV
White Crow [HR, 9’]
Dive In [IN, 3’45”]
Amiina-Sign [JP, 4’53”]
Poeci. Moris Rosenfeld [PL, 3’22”]
Man’s Bestfriend Forever [GB, 2’54”]
Pschiuuu [FR, 4’10”]
Cerulia [MX, 13’]
White Lobster [MX, 8’35”]
The Plastic Godzilla Of The Baltic Sea [FI, 3’06”]
Robot Will Protect You [EE, 10’]
Made For More [US, 3’56”]

21.15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ V
Winter’s Blight [NZ, 13’55”]
Break Down [US, 3’14”]
The Little Ship [RU, 5’31”]
After [CZ, 5’26”]
My Bird [BE, 3’44”]
Horizon [GE, 4’45”]
Time Of Sheep [PT, 5’38”]
In The Cage [JP, 10’08”]
Periphery [RU, 4’16”]
Wired [US, 4’01”]
El Cuadro [AR, 1’20”]
22:30 Λήξη Προβολών

ΑΓΟΡΑ

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ

* ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΥΒΕΛΗ

Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

11:00-12:00
Παρουσίαση 3 υπό εξέλιξη παραγωγών animation

12:00-14:00
Meet the Directors Συνάντηση Δικτύωσης
Παρουσίαση Follow up υπό εξέλιξη παραγωγής Follow up under production animated film
«Man Wanted» Ίριδα Ζιόγκα Iris Zhonga [GR, UK,EE]
Παρουσίαση #EUandME, Creative Europe, ΕΚΟΜΕ Presentation

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΡΩΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ- ΑΝΩ ΣΥΡΟΣ
10:00-13:00
Εργαστήριο για παιδιά δημοτικού
«Ρεμπετογάτες» | Thomas Künstler (GR / IT)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΡΟΪΔΗΣ
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
ΕΚΘΕΣΗ: ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΛΩΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

*ΑΛΙΕΥΤΙΚΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ (παραπλεύρως εγκαταστάσεων Νεωρίου Σύρου)
10:30
«Ανάλαβε δράση: Καθαρίζουμε μαζί το λιμάνι»-Δράση παράκτιου καθαρισμού Aegean Rebreath

*ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΥΒΕΛΗ
22:30 ΠΑΡΤΥ ΚΥΒΕΛΗΣ KYVELI POWERED BY #EUandME/ DJ SET


 

Κυριακή 22.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

**Θέατρο Απόλλων

11.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους
Iqbal, a Tale of a Fearless Child (IT, 90’)

12:30 (E) KIDS II
The Beekeeper [IE, 6’29”]
The Most Magnificent Thing [CA, 22’]
Pizza Party [DE, 3’01”]
Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”]
Don’t Feed These Animals [PT, 10’]
Toddler [CA, 0’50”]
Misguided [US, 2’26”]
Like And Follow [JP, 2’05”]
Forglemmegei [DK, 7’24”]

13.30 EMILE AWARDS
Enough [GB, 2’]
A love letter to the one I made up [IL, 6’05”]
Musical Traume [CS, 10’]
Have Heart [GB, 12’]
Last Stop is The Moon [PL/LT, 9’]
Cat Days [DE, 11’]
The Fruits of Clouds [CZ, 10’]
The Fearless are Here [GB, 2’]
Better Humans [GB, 3’]
Dancing Ice [GB, 1’]
(Fool Time) Job [FR, 17’]
Pura Vida [EE, 9’]
Petits Poissons [FR, 2’]
15:00 Λήξη Προβολών

16.00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV(Ε)
Mum’s The Word [ES, 12’32”]
Dorothy The Rambler [FR, 8’42”]
At First Sight [NL, 16’10”]
Around The Stairway [CH, 5’]
Mascot [KR, 6’50”]

17.00 Animagreen: Animated Films on the Environment
Panique À Bord [BE, 8’13”]
The Last Book From Earth [ES, 2’]
Mechanical Liquid [VE, 3’]
Blue Tomorrow [TR, 14’53”]
The Beebox [US, 2’13”]
The Man Is Big [DE, 9’30”]
End Of Public Road [SE, 3’]
No Snow For Christmas [US, 2’46”]
Strange Cargo [FR, 6’]
A Strange Trial [CH, 9’58”]
Amsterdam 2051 [NL, 1’26”]
The Sustainable Urban Mobility Plan Of Kozani [GR, 2’54”]
Renewed [GB, 3’10”]
Under The Sea [DE, 1’10”]
Melty Hearts [CL, 3’56”]
Uki [GB, 5’56”]
18:30 Λήξη Προβολών

20:00-22:00 Τελετή Λήξης & Απονομής Βραβείων- Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού «An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»- Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού The European Values Award – #ThisisEU

22:00 Προβολή Βραβευμένων Ταινιών

*Κινηματογράφος Παλλάς

11:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ III(Ε)
America [IL, 15’22”]
Winter In The Rainforest [LV, 8’35”]
The Bird & The Whale [IE, 7’03”]
Le Mans 1955 [FR, 15’]
Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

12.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I(Ε)
Tutu [BE, 3’22”]
Tea Time [FR, 2’52”]
Dip Into [PE, 5’32”]
The Ostrich Politic [FR, 6’25”]
Belief [KR, 9’40”]
The Fiddle [IL, 8’37”]
Journey [SK, 8’41”]
Presque [FR, 2’03”]
Saturn In Leo [HR, 4’44”]
Gorilla Thrilla [AT, 5’06”]
Undone [ZA, 3’48”]
After The Rain [FR, 8’42”]
13.30 Λήξη Προβολών

18:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
The Girl Without Hands [FR, 76’]
19:15 Λήξη Προβολών Screenings End

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πλατεία Μιαούλη

20:00 Αναμετάδοση Τελετής Λήξης & Απονομής Βραβείων
22:00 Προβολή Βραβευμένων Ταινιών

PARALLEL EVENTS

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΡΟΪΔΗΣ
10:00-12:00 & 17:00- 20:00
ΕΚΘΕΣΗ: ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΛΩΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

12:00 Ξενάγηση Ερμούπολης- Σημείο Συνάντησης Σκαλιά Δημαρχείου Σύρου Ερμούπολης

*ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
23:00 Πάρτυ Λήξης