ΑΡΧΙΚΗ

Category: Χωρίς κατηγορία

Animasyros 11: Η Επίσημη Επιλογή Ταινιών!

Με το βλέμμα στραμμένο στην παιδική ηλικία και τη διαγενεακή αλληλεγγύη, η 11η έκδοση του Animasyros πλησιάζει! Φέτος, οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο, φτάνοντας τις 2.547 ταινίες ανιμέισον που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά από τις τις 15 Φεβρουαρίου έως και τις 30 Ιουνίου 2018 για προεπιλογή.
Ταινίες! Πολλές και διαφορετικές, από διαφορετικά σημεία του πλανήτη αλλά και φτιαγμένες με διαφορετικές τεχνικές και εικαστικά μέσα, με διαφορετικές αφηγηματικές προσεγγίσεις και κάθε μία με τη δική της μοναδική αισθητική. Ταινίες που έρχονται να μας αφηγηθούν δυνατές ιστορίες, να μας συγκινήσουν, να μας ταξιδέψουν, να μας ξεναγήσουν σε μία νέα διάσταση και να ανανεώσουν το ενδιαφέρον μας για την τέχνη του animation!
Εδώ παρουσιάζονται οι ταινίες που επελέγησαν και αποτελούν την επίσημη επιλογή του Animasyros 11 powered by Onassis Culture σε διαγωνιστικές και μη διαγωνιστικές κατηγορίες. Οι ταινίες εμφανίζονται με τον πρωτότυπο τίτλο τους, ενώ οι ελληνικές παραγωγές με τη μετάφρασή τους στην Αγγλική γλώσσα.
Για κάθε πληροφορία σχετική με την επιλογή παρακαλώ επικοινωνήστε με το [email protected].

Μπορείτε να κατεβάσετε το δάφνινο στεφάνι της φετινής διοργάνωσης εδώ.
Σας ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον! Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ θα ανακοινωθεί σύντομα στην ιστοσελίδα μας.

Οι κατηγορίες που ανακοινώνονται είναι:
– Τα 3 Διαγωνιστικά Προγράμματα του Animasyros 11 | Διεθνές, TV & Commissioned Films, Φοιτητικό
– Τα 2 Πανοράματα του Φεστιβάλ | Διεθνές και Ελληνικό
– Οι Ειδικές προβολές για Παιδιά | K.IDS

Ακολουθούν τα αποτελέσματα:

Ιnternational Competition

(Fool Time) Job, Gilles Cuvelier (FR)
(OO), Oh Seo-ro (KR)
59 Seconds, Mauro Carraro (CH)
Bloeistraat 11, Nienke Deutz (BE)
Butterflies, Mauricio Leiva Cock, Andrés Gomez Isaza (CO)
CEVA, Paul Muresan (RO)
Compartments, Daniella Koffler, Uli Seis (DE / IL )
Death Van, Michael Enzbrunner (CA )
Egg, Martina Scarpelli (FR / DK)
Etreintes, Justine Vuylsteker (GF / CA )
Fest, Nikita Diakur (DE)
Five minutes to sea, Natalia Mirzoyan (RU)
Happiness, Dimitar Dimitrov (BG)
JEOM, Kim Kang-Min (KR)
La Mort, père & fils, Winshluss & Denis Walgenwitz (FR)
Love He Said, Inés Sedan (FR)
Mermaids and Rhinos, Viktoria Traub (HU)
Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata (FR)
Panta Rhei, Wouter Bongaerts (BE)
Pour 585, Patrich Smith (US)
Raymonde or the vertical escape, Sarah Van Den Boom (FR)
Strange Case, Zbigniew Czapla (PL)
The Call, Anca Damian (RO)
The Cat’s Regret, Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli (BE / FR)
THEM, Jamie Kendall (UK)
Tightly Wound, Shelby Hadden  (USA / CL)
WILDEBEEST, Nicolas Keppens, Matthias Phlips (BE)

 

TV & Commissioned Films Competition

A True Short Story, Maximilian Zenk (DE)
Cat Planets, Yi Luo, Michael Bohnenstingl (DE)
Conan O’Brien Discusses «We’re Going to be Friends» by The White Stripes, Moth Collective (UK)
Conception: Catie + Jen, Moth Collective (UK)
Didi&Boodi – A cloudy day, Ehsan Tavassolizdeh, Mona A.Shahi, Sajjad GHolizadeh (IR)
Dolly.Zero, Ugo Bienvenu (FR)
Edith Piaf (Said It Better Than Me) – Sparks, Joseph Wallace (UK)
Ella, Oscar & Hoo «The Sticker Book», Emmanuel Linderer (FR)
Episode-3 “GMO”, Tassos Kotsiras (GR)
Guess How Much I Love You: An Enchanting Easter, Jo Boag (AU)
Happy, Alice Saey (NL)
Koh Away, Jumpoth Ruayjaroensap (TH)
Lada Obradović Project – Scream, Petra Balekić (HR)
MOLANG – A bottle at sea, Marie-Caroline Villand (FR)
Our Story, Lorenzo Latrofa (IT)
Over the Rainbow, Kleopatra Korai / Lokey (GR / PS)
Pipas & Douglas – The Princess and the Dragon, Sébastien Lasserre & Alexandre So (FR)
RAPIN, Gustaf Holtenäs (SE)
Rising Waters In Underwood Springs!, Mathieu Auvray (FR)
Small forest stories, Veronika Fedorova (RU)
Sparkle, Taro Otani (JP)
Tend, Tom Judd & Ed Barrett (UK)
The Imaginary Friends Society Presents – Radiation, Layla Atkinson (UK)
The Lovely Thing Suite, Diego Huacuja T., Carlos Lopez Estrada (MX)

 

Student Competition

Augenblicke – a blink of an eye, Kiana Naghshineh (DE)
Bacchus, Rikke Alma Krogshave Planeta (DK)
Contact, Léa Bancelin (FR)
Enough, Anna Mantzaris (UK)
Follower, Jonathan Behr (DE)
Fuse, Shadi Adib (DE)
Ghostory, Alžběta Göbelová (CZ)
Hors Saison, Nicolas Capitaine, Céline Desoutter, Lucas Durkheim, Léni Marotte (FR)
Icebergs, Eirini Vianelli (GR / USA )
In Our Skin, Rosa Beiroa (UK)
Passage, Simon Feat (FR)
Quest of the Battling Gods, Yosuke Tani (JP)
Reverie, Philip Louis Piaget Rodriguez (DK)
Shadow, Lei Lei (China)
Sigh of sighs, Gim Bo Seong (KR)
Somewhere Soft, Satoe Yoshinari (NO)
Star Soup, Daniela Peralta (CR)
Strange Cargo, Auguste Denis, Emmanuelle Duplan, Valentin Machu, Melanie Riesen (FR)
Sweet Sweat, Jung Hyun Kim (EE / KR)
The Blue Hands, Alexandra Anokhina, Mikhail Shepilov (RU)
The children of concrete, Cho Chamson (FR)
The deep end, Elise Augarten (FR)
The Northeast Kingdom, Alan Jennings (USA)
The Stained Club, Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier (FR)
Vermine, Jérémie Becquer (DK / FR)

 

International Panorama of Animated Films (non competitive section)

32-Rbit, Victor Orozco Ramirez (DE)
39 Weeks, 6 Days, Joanna Kozuch, Boris Sima (SK)
5 years after the war, Samuel Albaric, Martin Wiklund, Ulysse Lefort (FR)
A dark day of injustice, Daniela Fiore, Julio Azamor (AR)
A LITTLE LOVIN, Marie Paccou (ES / FR)
A Mess, Guo, Jia Yu (TW)
An Excavation of Us, Shirley Bruno (GR / HT / FR)
As I see it… , Cassandra Reis (BR)
Au revoir Balthazar, Rafael Sommerhalder (CH)
Between Us Two, Wei Keong Tan (SG)
Beyond the Ball, Dana Sink (USA)
Blau, David Jensen (DE)
Bloody Fairy Tales, Tereza Kovandova (CZ)
Boléro Paprika, Marc Ménager (FR)
Cadavre exquis, Stéphanie Lansaque, François Leroy (FR)
Carlotta’s Face, Valentin Riedl (DE)
Clock Face, Natalia Ryss (RU)
Compartments, Daniella Koffler, Uli Seis (DE / IL )
Death of a Father, Somnath Pal (IN)
did you know?, Lynn Kim (USA)
Down Escalation, Shunsaku Hayashi (JP)
Downhill, Erica Moriconi (USA)
Exodus, Martina Lexi Vizec (HR)
Fags, Alexis Vandersmissen (BE)
Flood, Malte Stein (DE)
Folly, Thomas Corriveau (CA )
Hate for Sale, Anna Eijsbouts (NL)
Heroes, Juan Pablo Zaramella (AR)
Hoan Alone: Personal Stories from the Bridge, Aaron Johnson (USA)
Honk, Triet Le (Vietnam, DK, USA)
Inner Light, Andrew Katsuba (RU)
Interstitial, Shunsaku Hayashi (JP)
Intimity, Elodie Dermange (CH)
Irma, Alejo Schettini (UY )
Kaal, Charlie Aufroy (FR)
Knockstrike, Genis Rigol (ES)
Last Stop is the Moon, Birute Sodeikaite (PL)
Love Me, Fear Me, Veronica Solomon (DE)
M52, Yves Paradis (DE)
Manimals, Oh Jihyeon (KR)
Melt Down, Amy Jingyi Xu (USA)
Moonday, Rianne Stremmelaar (NL)
Musical Traumas, Milos Tomic (Serbia)
My Little Goat, Tomoki Misato (JP)
New Neighbours, Andra Mannino (IT)
Oasis, Daria Kashcheeva (CZ)
Only Lovers Leave to Die, Vladimir Kanic (HR / CA )
Orient City: Ronin & The Princess, Ryan Colucci, Zsombor Huszka (USA/HU)
Our Spring, Jaein Park  (KR)
Parfum Fraise, Alix Arrault, Martin Hurmane, Jules Rigolle, Samuel Klughertz (FR)
Pharaoh, Derrick Forkel, Mitchell Jao (USA)
Phototaxis, Melissa Ferrari (USA)
Queere Tiere, Ana Angel (DE)
Railment, Shunsaku Hayashi (JP)
Reaper, Léger Fabrice, Louise Patrice, Machet Bastien, Malchow Florian, Aleno Robin (FR)
Roses in the Night, Pencho Kunchev (BG)
Sand Wanderer, Eric Giessmann (NL / DE)
Schnurksel, Leo Becker (BE)
Sinking of the truth, Tobias Gundorff Boesen, Marie-Josée Saint-Pierre, Sander Joon, Wiep Teeuwisse  (DK)
Star-Fallen, Alexandra Tagali (GR)
Strawberry Eaters, Mattias Mälk (EE)
Synched, Cassie Shao (USA)
The Alligator Hunter, Kyle V. James (USA)
The Backward Astronomer, Jake Nelson (USA)
The Girl, Hans Op de Beeck (BE)
The gospel according to Tauba and Primal, Márcia Deretti, Márcio Júnior (BR)
The Hunter, Jari Vaara (FI)
The Juggler, Iuri Moreno (BR)
The Little One, Diana Cam Van Nguyen (CZ)
The Magic Pencil, Heo Man-Jae (KR)
The N.A.P., Adolfo Di Molfetta (IT)
The Neverending Wall, Silvia Carpizo (ES)
The Old Lady, Samuel Miralles (FR)
The Origin of Sound, Paul Driessen, Toon Loenders (BE)
The Valley, Salih Toprak (TR)
Traces, Andres Tenusaar (EE)
Voyager, João Gonzalez (PT)
Water Moves, Leto Meade (UK)
WHILE YOU’RE ASLEEP (my weird dreams happen), Adrián Quintero Mármol Martínez (MX)
Woo-Hoo!, David Stumpf (CZ)
Worth Every Penny, Ilona Yudin, Paz Bernstein, Muli Asido, Erika Cumpton, Adam Magrala, Yael Solomonovich, Lara Buyom, Sarai Abergel, Guy Livnat, Noy Friman (IL )

 

Greek Panorama (non competitive section)

Arachne, Chara Sakellari (GR)
Banshee, Constantinos Chaidalis (GR)
Chimera, Ioanna Varsou (GR / UK)
Cross Signals, Panos Baras (GR / UK)
Death Of The Blackbird, Christina Lykoka (GR)
From the Same Thread, Antonia Piña, Rucha Dhayarkar, Lorène Friesenbichler, Phaedra Derizioti (GR / ES / IN / AT / CL)
How are you today?, Sophie Markatatos (GR / UK)
How many hugs?, Katerina Michalopoulou, Spyros Pantazis, Eleni Politopoulou, Antonis Touloumis (GR)
Immersion, Dimitris Agathopoulos (GR)
Inheritance, George Kalofolias, George Mpaourdas (GR)
Love is fear, Afroditi Bitzouni (GR / NL)
Maybe It’s Me, Dimitris Simou (GR / UK)
Natron, Sofia Avramidou, Aris Apartian (GR)
OOFFEE, Alexandros Vounatsos (GR / DE / IT / PT)
Proteus, Antonis Fylladitis – Stavros Fylladitis (GR)
Red Forest, Angeliki Ioakeimidou (GR)
side effects, Vladi Dan (GR)
The Moment, Yiannis Stefanakis (GR)
Tokei Maru, Zachos Samoladas (GR)

 

K.ID.S (non competitive section)

6:1, Sergei Ryabov (RU),
Belly Flop, Jeremy Collins, Kelly Dillon (ZA)
Brush: A Fox Tale, Faustina Arriola, Willi Anton (USA)
Drops, Sarah Joy Jungen & Karsten Kjærulf-Hoop (DK)
Giant, Johanna Bentz (DE)
I love my car, Alina Cyranek (DE)
I want to live in the zoo, Evgenia Golubeva (RU)
Koyaa – Wild Sunbed, Kolja Saksida (SI)
Little Rad Riding Hood, Man Wei (JP)
Mister Paper goes out for a walk, Ben Tesseur, Steven De Beul (BE)
Mogu and Perol, Tsuneo Goda (JP)
My Coin, BAE Sungkyun (UK)
Old man Oh in a polka-dot shirt, Sergey Romashkin (RU)
Pogo: Jar of Guilt, Dion Chua (MY)
Saturday’s Apartment, Jeon Seungbae (KR)
Spindrift, Selina Wagner (UK)
Stuffed, Élise Simoulin, Édouard Heutte, Clotilde Bonnotte, Anna Komaromi, Marisa Di Vora Peixoto, Helena Bastioni (FR)
Tailored, Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner (FR)
The Hunt, Alexey Alekseev (FR)
The Theory Of Sunset, Roman Sokolov (RU)
The Tree, HAN Seung-Yeon, LEE Sohee, JOE Yoonjeong, GWAK Eunsu (KR)
Through the Marsh, Kryštof Ulbert (CZ)

Λαμπερή Πρεμιέρα για το Animasyros 10!

Βάζοντας στο επίκεντρο τη δύναμη της δημιουργικότητας και τη μαγική ικανότητα της τέχνης να δημιουργεί νέους κόσμους και προοπτικές, πραγματοποιήθηκε η λαμπερή επίσημη πρεμιέρα του Διεθνούς Φεστιβάλ + Aγοράς Κινουμένων Σχεδίων Animasyros 10, στο ιστορικό Θέατρο Απόλλων της Ερμούπολης.

Φυσικά, η μουσική δεν μπορούσε να λείπει από μια τέτοια γιορτή. Στο πλαίσιο του συνεχιζόμενου δημιουργικού διαλόγου μεταξύ Animasyros και Εθνικής Λυρικής Σκηνής η δεύτερη παρουσίασε ένα γκαλά όπερας με τη συμμετοχή των μονωδών, Βασιλικής Καραγιάννη, υψίφωνου, Ελένης Βουδουράκη, μεσόφωνου και Γιάννη Χριστόπουλου, οξύφωνου. Οι ερμηνείες τους πλημμύρισαν το κατάμεστο Θέατρο Απόλλων και συγκίνησαν το πολυπληθές κοινό, ανάμεσα στο οποίο βρέθηκαν εκπρόσωποι της Ιεράς Μητρόπολης Σύρου, ο Καθολικός Επίσκοπος, εκπρόσωποι Διπλωματικών Αποστολών, εκπρόσωπο της Ευρωπαϊκής Αντιπροσωπείας στην Ελλάδα και της τοπικής αυτοδιοίκησης, σκηνοθέτες και δημιουργοί.

 


Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ, Βασίλης Καραμητσάνης, καλοσώρισε τους παρευρισκόμενους σε μία ακόμη διοργάνωση του Animasyros, το οποίο φέτος γιορτάζει τα δέκα του χρόνια. «Δέκα χρόνια που πέρασαν σαν νεράκι», όπως επεσήμανε χαρακτηριστικά ο ίδιος. «Δέκα χρόνια στη διάρκεια των οποίων το Animasyros κατάφερε να γίνει ένα από τα 20 σημαντικότερα φεστιβάλ κινουμένων σχεδίων στον κόσμο. Κάτι, που δεν θα μπορούσε να έχει συμβεί χωρίς την υποστήριξη των ανθρώπων της Σύρου».

«Το Animasyros μάς δίνει τη δυνατότητα να γίνουμε πάλι παιδιά, να δούμε τον κόσμο με άλλη οπτική» ανέφερε ο Περιφερειάρχης Ν. Αιγαίου, Γιωργος Λεονταρίτης, καλωσορίζοντας με τη σειρά του το κοινό του Φεστιβάλ, πριν προχωρήσει σε μία πάρα πολύ σημαντική ανακοίνωση: την ολοκλήρωση της κατάθεσης του νομοσχεδίου, που επιτρέπει τις οπτικοακουστικές παραγωγές στη χώρα μας, ανοίγοντας το δρόμο σε διεθνείς κινηματογραφικές παραγωγές με επενδυτικές προτάσεις για τη Σύρο και τα νησιά του Νοτίου Αιγαίου. Ο κ. Λεονταρίτης, ανήγγειλε ακόμη την ίδρυση Σχολής Κινηματογράφου, καθώς και τη δημιουργία τηλεοπτικών και κινηματογραφικών στούντιο στο νησί, αναφέροντας πως αναγνωρισμένοι παραγωγοί και στελέχη μεγάλων κινηματογραφικών στούντιο του Χόλιγουντ θα αφιχθούν στη Σύρο τις ερχόμενες ημέρες για το σκοπό αυτό. Πιο συγκεκριμένα, ο βραβευμένος σκηνοθέτης Steven Bernstein, ο animator Martin Meunier και ο σκηνογράφος Charles Lee (δημιουργός μεταξύ άλλων των σκηνικών του Τιτανικού) θα βρεθούν στο νησί τις ερχόμενες ημέρες.

Η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού της Σύρου, Θωμαή Μενδρινού έκανε μία αναδρομή στην πορεία του Φεστιβάλ στο νησί ενώ η Κλημεντίνη Διακομανώλη, προϊσταμένη της Υπηρεσίας Τύπου της Αντιπροσωπείας της Ε.Ε. στην Ελλάδα ανέφερε πως τα γενέθλια του Animasyros συμπίπτουν με τα γενέθλια της Ε.Ε., καθώς φέτος συμπληρώνονται 60 χρόνια από την υπογραφή της Συνθήκης της Ρώμης. Παράλληλα, τόνισε τη «δημιουργική δύναμη» της Ευρώπης -όπου 8,5 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εργάζονται στον δημιουργικό τομέα– αναφέροντας χαρακτηριστικά πως «Ο πολιτισμός και η τέχνη είναι η κόλλα των λαών της ΕΕ».

Από τις Βρυξέλλες, έστειλε το δικό του μήνυμα μέσω βίντεο ο επικεφαλής εκπρόσωπος Τύπου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Μαργαρίτης Σχοινάς λέγοντας πως «Οι καλές ιδέες μπορούν να ανθίσουν ακόμη και όταν όλα γύρω δείχνουν το αντίθετο», κάτι που το Animasyros έχει αποδείξει επανειλημμένα.

Για την πρόσφατη έκδοση συλλεκτικού και επετειακού γραμματοσήμου Animasyros μίλησε ο κ. Δημήτρης Κοσμάς, διευθυντής του καταστήματος του ΕΛΤΑ Σύρου, ο οποίος αποκάλυψε μία ακόμη ευχάριστη σύμπτωση γενεθλίων, καθώς το ταχυδρομείο της Σύρου φέτος τον Σεπτέμβριο γιορτάζει τα 189 χρόνια από την ίδρυσή του.

Κλείνοντας, ο πρόεδρος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, Αθανάσιος K. Θεοδωρόπουλος, ανέβηκε στη σκηνή για να επαναλάβει πως η ΕΛΣ παραμένει σταθερά κοντά στο Animasyros, με διάθεση να ανανεώσει τη δημιουργική συνεργασία για πολλά ακόμη χρόνια.

Η βραδιά έκλεισε με την προβολή ταινιών animation με θέμα την όπερα. Ανάμεσά τους το πειραματικό A Symphony forRossini: Il Turco in Italia, της Monica Manganelli, μέχρι πρότινος σκηνογράφου με μακρά θητεία στις Όπερες της Ευρώπης, και το ανατρεπτικό Nausicaa  L’altra Odissea, του Bepi Vigna, η ιστορία της Οδύσσειας ειπωμένη από την πλευρά της Ναυσικάς, που άνοιξε φέτος την Εβδομάδα Κριτικής στο Φεστιβάλ της Βενετίας.

MASTERCLASSES @ Animasyros10

Η συμμετοχή είναι δωρεάν και ανοιχτής σε όλους.
Για να κρατήσετε θέσεις συμμετοχής επικοινωνήστε:
στο mail:[email protected]
με τίτλο: [email protected]


Πέμπτη 28.09 


*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης 


13:00-14:00 Το Τμήμα Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, επικοινωνεί οικολογικά
– Ελένη Μούρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΤΕΙ Αθήνας


Παρασκευή 29.09

Αγορά

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

11:00-12:00 Masterclass: Κινηματογράφος κινουμένων σχεδίων, ένας απαραίτητος φορέας πολιτιστικής και κοινωνικής εκπαίδευσης – Stéphan Roelants-Melusive Production and Studio 352- LU

12:00-13:00 Masterclass: US Animates Greece: Από την ιδέα στην ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου
τηλεοπτικού επεισοδίου/πιλότου κινουμένων σχεδίων –  Aliki Theofilopoulos (Dreamworks), Kathleen Good (Disney)- US

13:00-13:30 Coffee Break


13:30-14:30 Masterclass: Pitch Perfect –
Erik Van Drunen (NL)

14:30-15:15
Ταινίες σε Ανάπτυξη: Compartments- Daniella Koffler (IL)

15:15-16:00 Ταινίες σε Ανάπτυξη
: THE OX – Γιώργος Νικόπουλος  (GR)

Σάββατο 30.09 S

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

11:00-12:00 Παρουσίαση: An insight into Cartoon Saloon- Tomm Moore (IE)

12:00-12:45 Ταινίες σε Ανάπτυξης: Icarus- Carlo Vogele (LU)

13:00- 13:45 Παρουσίαση: United we fly – Θοδωρής Πολυχρονόπουλος Theodore (GR)

13:45-14:15 Ευρωπαϊκά Βραβεία Animation (Émile Awards): H γιορτή του Ευρωπαϊκού animation – 
Βασίλης Κρουστάλλης (GR)

17:00-17:45 Masterclass: Το σημείο τομής μεταξύ εικονογράφησης και κινουμένων σχεδίων – 
Patrick Doyon (CA)

Animasyros10|Αναλυτικό Πρόγραμμα

Παρακαλούμε δείτε το αναλυτικό μας πρόγραμμα:

Τετάρτη 27.09


ΠΡΟΒΟΛΕΣ

*ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

10:00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά [ GR 3΄20΄΄]
Ο τόπος μου  [ GR 3΄24΄΄]
4 σκίτσα  [GR 3΄5΄΄]
Κάθε παιδί είναι σημαντικό [IN 2΄23΄΄]
Τέλος στην αποψίλωση των δασών  [IN 2′ 17»]
Πράσινο [BR7΄]

10.30 K.ID.S 1
Αγρινούι [CY 19΄40΄΄]
Willie and the Foxtrot 01 [UY 2΄ 6΄΄]
Molbox [KR 8΄40΄΄]
Sweet Tooth [US 5΄]
Co se stalo v zoo
(Zoo story) [CZ 4΄10΄΄]
El Nen i l’Eriçó
(The Kid and the Hedgehog) [ES 3΄4΄΄]
Rumble in the Jungle [DE 1΄30΄΄]

11.15 K.ID.S 2
Scrambled [NL 6΄28΄΄]
Polska Warrior [NL 25΄]
Full Feather Jacket [NL 2΄34΄΄]
Tom in Couchland [US 2΄19΄΄]
Twin Islands [FR 7′ 18»]
She’s got the blush [BE 5΄15΄΄]
Baozha! [SG 6′ 45»]
Buoy [UK 2΄41΄΄]

12:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

18:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑ– ABILITY
Life Animated [US 91΄]

19:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

*ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΛΛΑΣ

19:30 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ
 O Menino e o Mundo
(The Boy & the World) [BR 81΄]

20:50 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

*ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ
10:00-14:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Οι Εξαιρετικοί και θαυμάσιοι άνθρωποι από το νησί της Σύρου| A+C Studios | Dan Richards (UK)

*ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Η Ευρώπη μας| Αναστασία Δημητρά, Ελένη Μούρη (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ Η/Υ]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο Εφήβων (12-17 ετών)– Το Φανταστικό| Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαργαρίτα Σιμοπούλου (GR)

*ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ [ΑΙΘΟΥΣΑ B1.2]
16:00 – 19:00  Εργαστήριο για Παιδιά (10-12 ετών) – Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη | Έλενα Παυλάκη (GR)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*ΕΠΑΥΛΗ ΤΣΙΡΟΠΙΝΑ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ
10:00 – 14:00
18:00 – 23:00
 ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ  ΈΚΘΕΣΗANIMASYROS 2008-2017: A VIEW TO A THRILL

Continue reading

Απόδραση στη Σύρο! Το Φθινόπωρο…αλλιώς!

Σχεδιάζετε να επισκεφθείτε τη Σύρο, από τις 27 Σεπτεμβρίου έως και την 1η Οκτωβρίου και να γνωρίσετε από κοντά το μεγαλύτερο Φεστιβάλ Κινουμένων Σχεδίων στην Ελλάδα; Τότε, μπορείτε να επωφεληθείτε από τις ειδικές τιμές που εξασφαλίσαμε για σας!
Ακτοπλοϊκά:
Για να προμηθευτείτε τα ακτοπλοϊκά σας εισιτήρια με έκπτωση 20% από και πρός τη Σύρο για τις ημερομηνίες του Φεστιβάλ, πρέπει πρώτα να επικοινωνήσετε με το φεστιβάλ έως τις 18 Σεπτεμβρίου 2017, στέλνοντας ένα email στο: [email protected], με τίτλο «BLUE STAR 20 % – ονοματεπώνυμό» και στο οποίο θα αναφέρετε τα δρομολόγια που σας ενδιαφέρουν, ώστε να γίνει η σχετική κράτηση.
Έπειτα μπορείτε να παραλάβετε τα εισιτήριά σας από τα συνεργαζόμενα λιμενικά γραφεία Gelasakis Shipping & Travel , στο λιμάνι του Πειραιά (τηλ. 210 4222440) και Gaviotis Travel, στο λιμάνι της Σύρου (τηλ. 22810 86610).
Για να δείτε τα διαθέσιμα δρομολόγια παρακαλώ πολύ πατήστε εδώ: https://domestic web.bluestarferries.com/default.aspx?lng=UK

*Επισημαίνουμε ότι υπάρχει περιορισμένος αριθμός διαθέσιμων εισιτηρίων.


Ξενοδοχεία:

Παρακαλώ επικοινωνήστε με τα παρακάτω ξενοδοχεία και αναφέρετε ότι είστε για το φεστιβάλ Animasyros.

1. Paradise rooms τηλ.: +30 22810 83204| e-mail: [email protected]
2. Pefkakia Park τηλ.: +30 2281088095| e-mail: [email protected]
3. Afrodite τηλ.: +30 22810 82976) e-mail: [email protected]

Για περαιτέρω πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε στο: [email protected].

Animasyros 10: Η Επίσημη Επιλογή Ταινιών!

Ταινίες! Πολλές, διαφορετικές! Ταινίες που θα αγαπήσετε!

Από τις 16 Μαρτίου έως και τις 30 Ιουνίου 2017 υπεβλήθησαν ηλεκτρονικά για προεπιλογή 2.051 ταινίες ανιμέισον. Εδώ παρουσιάζονται οι ταινίες που επελέγησαν και αποτελούν την επίσημη επιλογή του Animasyros 10 σε
διαγωνιστικές και μη διαγωνιστικές κατηγορίες. Οι ταινίες εμφανίζονται με τον πρωτότυπο τίτλο τους, ενώ οι Ελληνικές με την μετάφρασή τους στην Αγγλική γλώσσα. Για κάθε πληροφορία σχετική με την επιλογή παρακαλώ
επικοινωνήστε με το [email protected].

Μπορείτε να κατεβάσετε το δάφνινο στεφάνι της φετινής διοργάνωσης εδώ. Σας ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον! Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ θαανακοινωθεί σύντομα στην ιστοσελίδα μας

Τις κατηγορίες αποτελούν:

– Τα 3 Διαγωνιστικά Προγράμματα του Animasyros 10| Διεθνές, TV & Commissioned Films, Φοιτητικό
-Τα 3 Πανοράματα του Φεστιβάλ (Διεθνές, Φοιτητικό και Ελληνικό)
-Τις ειδικές προβολές για παιδιά (K.IDS)
-Τα Αφιερώματα ΑμεΑ & Animapride, αλλά και για
-Την  επιλογή ταινιών από παιδιά.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα:
Continue reading

To Animasyros γίνεται 10 & σας περιμένει να δηλώσετε συμμετοχή!

Το Διεθνές Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros είναι 10 ετών και επιστρέφει για την πανηγυρική εορταστική του διοργάνωση στις 27 Σεπτεμβρίου- 1 Οκτωβρίου 2017, στην Ερμούπολη, Άνω Σύρο & Ποσειδωνία Σύρου.

Αν είσαι σκηνοθέτης, παραγωγός, animator ή για οποιοδήποτε λόγο έχεις ένα animation έτοιμο για προβολή στο (φεστιβαλικό και όχι μόνο) κοινό, δήλωσε τώρα συμμετοχή και γίνε μέρος του πιο εορταστικού Animasyros. Οι αιτήσεις συμμετοχής υποβάλλονται μέσω της ιστοσελίδας www.animasyros.gr σε 3 ξεχωριστά διαγωνιστικά τμήματα: Διεθνές επαγγελματικό, Σπουδαστικό & Μεγάλου Μήκους.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων λήγει στις 30 Ιουνίου 2017.

Μπορείς να δεις την αίτηση συμμετοχής στο:

http://animasyros.gr/app/applicationgr.html

Εναλλακτικά επικοινώνησε μαζί μας στο [email protected], [email protected]  ή μέσω της επίσημης σελίδας μας στο Facebook.

To εορταστικό Animasyros 10 συμπεριλαμβάνει τρία ξεχωριστά διαγωνιστικά τμήματα (Διεθνές & Σπουδαστικό μικρού μήκους, Μεγάλου Μήκους), καθώς και θεματικά πανοράματα ταινιών εκτός διαγωνισμού (Διεθνές, Σπουδαστικό & Ελληνικό Πανόραμα, ταινίες για παιδιά).
Επιπλέον, η ετήσια θεματική προτεραιότητα του Animasyros 10 με τίτλο Evrόpi: 28 animation narratives for Europe  είναι αφιερωμένη στο νέο αφήγημα της τέχνης της εμψύχωσης στην Ευρώπη, και παρουσιάζεται μέσω ειδικών προβολών και συζητήσεων στρογγυλής τράπεζας. Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα πλαισιώνεται επίσης με αφιερώματα στις τιμώμενες χώρες Λουξεμβούργο & Βραζιλία καθώς και ειδική ενότητα προβολών ταινιών animation που διερευνούν τη σχέση μεταξύ Ελλάδας και Ιταλίας (Blu).

Τέλος, γιορτάζοντας τα 10 χρόνια του το Animasyros καλεί τους φίλους και συνεργάτες του να επιλέξουν ταινίες animation στην ενότητα All of my friends!

Η Αγορά του φεστιβάλ, αναπτύσσεται περαιτέρω, ως εργαλείο που διευκολύνει την πρόσβαση σε νέους και υποσχόμενους επαγγελματίες στοχεύοντας στην επαγγελματική δικτύωση και στη δημιουργία συνεργασιών και συνεργιών. Οι δράσεις εκπαίδευσης στοχεύουν σε ευρύ φάσμα κοινωνικών ομάδων όπως είναι τα παιδιά, οι νέοι επαγγελματίες, τα άτομα με αναπηρίες και οι ηλικιωμένοι.

Το Animasyros είναι 10 και σας περιμένει να γιορτάσουμε μαζί!

Αναλυτικό Πρόγραμμα Animasyros 9.0: Now Showing… και όχι μόνο!

Τετάρτη 21.09

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων


09:30
Ταινίες από παιδιά                                   

Η μουσική ενώνει [GR-14′]

Μη ψαρώνεις [GR-6′]


10:00 Ειδικές Προβολές

Astérix: Le domaine des Dieux (Asterix: The mansion of Gods) [85′ – FR] Μεταγλωτισμένη


11:25 Λήξη Προβολών


18:00
Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation 

Mary & Max [92′]

 

19:30 Λήξη προβολών

 


Εκπαιδευτικά Προγράμματα

 

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

10:00-13:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Το νησί | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)            

 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα | Πέτρος Χριστούλιας (GR)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Μια Animation Περιπέτεια | Tsvika Oren (IL)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο
– Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)
Workshop for Children – Stop motion/clay motion animated video creation | Konstantinos Triantafyllou (GR)
*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία
– Αναμνήσεις εν κινήσει: Εργαστήριο τεχνικής καρέ- καρέ | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

Πέμπτη 22.09

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων

09:30 Animasyros #tour15_16

Ταινίες εργαστηρίων για παιδιά


09:40 Ταινίες από παιδιά

Σαν αληθινή ιστορία [GR- 1’49»]

Ο πυριμαχούλης [GR- 4′]

Ασφαλής xρήση του Διαδικτύου [GR- 4’40»]

Το ταξίδι των σταγόνων [GR- 1΄50΄΄]

Κυκλαδίτικο [GR-5΄]

Ταξίδι στις χώρες των συναισθημάτων [GR- 4΄56΄΄]

Το δέντρο που έδινε [GR- 7΄21΄΄]

Η μουσική ταξιδεύει [GR-21’23»]

 

10:30 K.ID.S 1

Miel bleu (Blue honey) [FR-4’45»]

Fox tale [US,KR-2’18»]

Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32»]

Dot [NL-1’48»]

Fulfilament [UK-7’33»]

Little flower [IE-2’50»]

Painted flower [VN-3’05»]

UKA [ES-3′]

Étoile polaire (Polar star) [FR- 4’20»]

 

11:15 Ειδικές Προβολές

Mia [BE-9΄]

11:25 Λήξη Προβολών

 

18:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα

Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50»]

The magnificent menagerie of Melvin McMelanie [US-4’15»]

Kovbojsko (Cowboyland) [SK-5′]

První sníh (First snow) [CZ-13’34»]

Wildfire [FR-3’58»]

Dans la joie et la bonne humeur (With joy and merriness) [BE-5’15»]

Bemilm aherot (In other words) [IL-6′]

 

18:45 Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation 

$9.99 [IL,AU-78΄]

 

21:00 Επίσημη Έναρξη

Σχέδιο ΑνιμΕΛΣ ΙΙ: Το παιδί και τα μάγια του Μωρίς Ραβέλ σε συμπαραγωγή με την Εθνική Λυρική Σκηνή

 

22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα

A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27»]

Tühi ruum (Empty space) [EE-10’19»]

Fruit [DE-6’55»]

A coat made dark [IE-9’56»]

L’Œil du cyclone (The eye of the storm) [FR,JP -5’03»]

 

22:45 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού

Nerdland [US-85′]

 

00:15 Λήξη Προβολών

 

*Κινηματογράφος Παλλάς

22:00 Kubo and the two strings [US-102΄]


23:40
Λήξη Προβολών

 

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Φοιτητικό Πανόραμα

Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15»]

Femme enfant (Woman child) [AU-4’14»]

Anna [FR-8′]

Priorities [LV-9’24»]

Ama [FR-3’24»]

Fishtale [IL-2’04”]

Made in China [FR-3’30»]

 

21:00 Αναμετάδοση Επίσημης Έναρξης μέσω Webcasting

 

22:20 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

This land is mine [US-3’32”]

Nutag (Homeland)[CA-6′]

Papiers d’Arménie (Papers from Armenia) [BE-6’34”]

Home [AT-4′]

Billy & Bud [FR-6’50»]

The phone card [CA-2’38»]

 

22:50 Διεθνές Πανόραμα

Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07»]

Gans [IL-1’10»]

Lila [AR,ES-9′]

Little thing [IL-4’56»]

Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]

Wonder ball [US-5’30»]

 

23:30 Λήξη Προβολών

 

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

 10:00-13:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Το νησί | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)            


16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα |

Πέτρος Χριστούλιας (GR)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Μια Animation Περιπέτεια |Tsvika Oren (IL)

 

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης 16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο – Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)
*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία
– Αναμνήσεις εν κινήσει: Εργαστήριο τεχνικής καρέ- καρέ | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)
 

Αγορά

 *Θέατρο Απόλλων

Παρουσιάσεις

12:00-14:00


12.00-13.00 Επιχειρηματικότητα και Πολιτισμός

Δρ. Λήδα Τσενέ (GR)

 13.00-14.00 H βιομηχανία animation την Τουρκία: Τι άλλαξε τα τελευταία 15 χρόνια

Δρ. Zeynep Akcay (TR)

 

 

*Θέατρο Απόλλων 

11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

 

Παράλληλες Εκδηλώσεις

 *Αυλή Θεάτρου Απόλλων

22:00 Πάρτι Αυστραλίας

 

 

Παρασκευή 23.09

Προβολές

 *Θέατρο Απόλλων

 10:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού

And we were young  [US-75′]

 

11:15 Λήξη Προβολών

 

17:00 Αφιέρωμα  Λιθουανία

International Animation Film Festival Tindirindis [LT]

Galim susitikti, galim nesusitikti (We may meet we may not) [8′]

Kaktuso paslaptis (The mystery of the cactus) [5′]

Saga (The button) [6′]

Uzgavenes (Shrovetide) [13′]

Uzribis (Outside)[9′]

Neeuklidine geometrija (Non-Euclidean geometry) [11′] 

Kalte Gulit [5’20΄]

Metamorfozes Metamorphosis [6’15΄΄]

 

18:00 Διάλειμμα

 

19:00 Ταινίες ΑΚΤΟ

 

19:25 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films

Cupido [NL-3′]

Modern love: A kiss, deferred [UK-3’46»]

The last job on earth [UK-2 ’43»]

Shaking Godspeed: She’s young [FR,NL-3’23»]

Forest 500 [UK-2′ 10»]

Planet under pressure [UK-2’50»]

Hias: for the refugees  [UK-2’16»]

Stretching the boundaries [GR,SG-1’01»]

 

20:00 Focus on Turkey (TR)

Kötü Kedi Şerafettin (Bat cat) [85′]

 

22:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα

Between the walls [DK-8’03»]

Once upon a line [US-7’06»]

Malgrin Debotté [FR-6’08»]

Ceci n” est pas une animation (This is not an animation) [CA, MX 5’14»]

Kut (Corner) [EE-2’06»]

Home [AT-4′]

Les courgettes de la resistance (The zucchinis of the resistance)  [FR-6’17»]

The world welcomes fame [BE-6’04»]

Putsch [FR-6’10»]

Cialo obce (Foreign body [PL-7′]

Depart at 22 [NL- 4′]

Le clitoris [CA-3’15»]

Mrs. Metro [AU, GR-4’23»]

 

23:10 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα

Decorado (Scenery) [ES- 11’12»]

Mamie (Granny) [FR,CA-6′]

Piano [EE-10’11»]

The great escape [SG-6′]

Planemo [HR-13’25»]

Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50»]

 

00:10 The Midnight Sessions: Φοιτητικό Πανόραμα

Stories about Guy and his wife [CZ-6’35»]

Lethe [UK-8’40»]

Forest of berries [US-3’50»]

Rouges [BE-2’29»]

Toutes nuancées (All their shades) [BE-5΄46΄]

 

00:40 Λήξη Προβολών

 

 *Έπαυλη Τσιροπινά – Ποσειδωνία

 20:30 K.ID.S 1

Miel bleu (Blue honey) [FR-4’45»]

Fox tale [US,KR-2’18»]

Le petit cordonnier  (The little shoemaker) [FR-5’32»]

Dot [NL-1’48»]

Fulfilament [UK-7’33»]

Little flower [IE-2’50»]

Painted flower [VN-3’05»]

UKA [ES-3′]

Étoile polaire(Polar star) [FR-4’20»]

 

21:15 Μix & Match Panorama

Alike [ES-8’01”]

Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]

Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07»]

Lila [AR, ES-9′]

Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15»]

Save as [FR-5’36»]

14  [FR-7΄05»]

Ama [FR-3’24»]

 

22:15 Μix & Match Competition

A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27»]

Mamie (Grannie) [FR,CA-6′]

Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50»]

Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50»]

První sníh (First snow) [CZ-13’34»]

Once upon a line [US-7’06»]

Stretching the boundaries [GR, SG-1’01»]

 

23:15 Λήξη Προβολών

 

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη


20:30
 Διεθνές Πανόραμα 

Alike [ES-8’01”]

Karouma [UAE-12′]

Dota [HR-4’32»]

The lighthouse [AT,NL-11’20»]

Zdarzenie plastyczne (Ink meets blank) [PL-5’11»]

Pérák: Stín nad Prahou (The shadow over Prague) [CZ-13′]

Ticking away [BE,NL-9’25»]

 

21:35 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

The secret of the Kells [IE,FR,BE- 75′]

 

23:00 Φοιτητικό Πανόραμα

70’s Venice beach [FR-4′]

Somewhere [RU-3’29»]

14  [FR-7’05»]

Tombes & Manèges  [FR-7’01»]

Save as [FR-5’36»]

 

23:30 Λήξη Προβολών

 

Εκπαιδευτικά Προγράμματα


*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

10:00-13:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Το νησί | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)            


16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα |

Πέτρος Χριστούλιας (GR)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Μια Animation Περιπέτεια |Tsvika Oren (IL)

 

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
16:00-19:00
Παιδικό Εργαστήριο – Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης  | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)
*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία
– Αναμνήσεις εν κινήσει: Εργαστήριο τεχνικής καρέ- καρέ | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

 

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ – AnimaMusic | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Σύρου-Ερμούπολης |

Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)


Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

12:30-13:30 Όλος ο πλανήτης ένα render δρόμος…Καλωσήλθατε στον μικρό(-τερο) κόσμο του animation | Κλεοπάτρα Κοραή (GR)

 13:30-14:30 Ένας θαυμάστος, καινούριος ψηφιακός κόσμος! | Άννα Ευσταθίου (Αντιπροσωπεία Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα) (EU)

 18:00-19:00 Αγαπώντας τον Βίνσεντ στην Ελλάδα | Κωνσταντίνος Βασίλαρος-Studio Bauhaus (GR)
Θα ακολουθήσει ολιγόλεπτη αποκλειστική προβολή της ταινίας από την Τριανόν Filmcenter, που έχει αναλάβει και τη διανομή της ταινίας στην Ελλάδα.

 

*Θέατρο Απόλλων  

11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

 

*Ινστιτούτο Κυβέλη

Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

 

18.00-20.00 Meet the Producers: Pitching  Session
«Εκπαιδευτική Εφαρμογή προσομοίωσης κοινωνικής προσαρμογής και ψυχολογικής εξοικείωσης, που απευθύνεται σε παιδιά με λειτουργικό αυτισμό: με χρήση ατομικών συστημάτων ψηφιακής διαδραστικής αναπαράστασης»- Αναστασία Δημητρά (GR)


Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Θέατρο Απόλλων

11:30 Παρουσίαση: Act4Greece πλατφόρμα crowdfunding, μια πρωτοβουλία της ΕΤΕ | Νέλλυ Τζάκου-Λαμπροπούλου, Γενική Διευθύντρια Λιανικής Τραπεζικής, Εθνική Τράπεζα (GR)

 

*Αυλή Θεάτρου Απόλλων

22:00 Focus on Turkey Party

Σάββατο 24.09

Προβολές

Προβολές

 *Θέατρο Απόλλων

 10:00 Ταινίες από Παιδιά

Η παράξενη μυθολογία της PIZZAπολη [GR-6’45»]

Μια νύχτα στο μουσείο [GR-5’19»]

 

10:30 K.ID.S 1

Miel bleu (Blue honey) [FR-4’45»]

Fox tale [US,KR-2’18»]

Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32»]

Dot [NL-1’48»]

Fulfilament [UK-7’33»]

Little flower [IE-2’50»]

Painted flower [VN-3’05»]

UKA [ES-3′]

Étoile polaire (Polar star) [FR- 4’20»]

 

11:15 K.ID.S 2

Neïla [FR-9’07»]

Lights out [US-6’37»]

Charlie et ses grandes dents (Charlie’s big teeth) [FR-6’13»]

Big fat balloon cat [NL-2’41»]

Minotaurs  [LV-8’30»]

Trial & Error [DE-5’27»]

 

11:55 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films Competition Section

Gigglebug // E3 Stars [FI-5′]

Disney’s Descendants: Wicked World [US-1’49»]

Disney’s Descendants: Wicked World – Good is the new bad [US-3’17»]

 

12:00 Λήξη Προβολών

 

17:00 Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation [AU]

 Ada [8′]

The messenger [5’22»]

The show [5′]

Zero [12′]

The albatross [7′]

The right [5′]

I have your heart [5′]

INK [10′]

The lost thing [15′]

Bright spots [7’47”]”

 

18:30 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού

Psiconautas, los niños olvidados (Psiconautas, the forgotten children) [ES-76′]

 

20:00 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης

 

21:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού

Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

Window horses [CA-89′]

 

22:30 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα

Branches of life [UK,GR-4’14»]

Love [HU 14′]

La soupe au caillou (Stonesoup) [FR,BE-7′]

Une tête disparaît (The head vanishes) [FR,CA-9’28»]

Train [HR,FR-12’40»]

How long, not long [DK-5’30»]

Peripheria [FR-12’20»]

De longues vacances (A long holiday) [BE-15’54»]

Celui qui a deux âmes (He who has two souls) [FR-17′]

 

00:00 The midnight sessions: ANIMAPRIDE

Animapride 2016 – The colours of the rainbow [2’10”]

Hora [IL-9’24»]

Heavenly peace [US-5′]

Ivan’s need [CH-6’20»]

Little deaths [US-11’57»]

I want your love [IL,CA-1’33»]

Hermes & Aphrodite [DE-9’55»]

The ordeal [GR-6’35»]

 

01:00 Λήξη Προβολών

 

*Ιερά Μονή Πατέρων Καπουκίνων (Ανω Σύρος)

20:30 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

La soupe de caillou(Stonesoup) [FR,BE-7′]

Azur et Asman [FR-100′]

 

23:00 Λήξη Προβολών

 

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη


20:30 Ελληνικό Πανόραμα

Κάτι λαδώνεται (Oiling points) [9’2»]

Fly without wings [1’40»]

Οι Πρωθυπουργοί (The Prime Ministers) [4’20»]

Bo-whereswilder [5’35»]

Breakfast in the forest [3’28»]

Same life different day [5’50»]

The rains of the castamere/an animated choreography of departures (revisited) [3’9»]

Time collapse [3’45»]

Ichographs MdelIP [4’23»]

Nemesis [7’42»]

Vitatio [7′]

 

21:30 Φοιτητικό Πανόραμα

Tiger [DK-5’44»]

Borderlines [CZ-4’53»]

AEON [US-3’55»]

A tiny evolution of an escapee [US-5′]

Shift [US,ES -5’23»]

Okupacia (Occupation) [SK-3’38»]

Shudo [FR-1’30»]

Opia [NL-5’7′]

Beyond [CZ-9’37»]

The hunt [SG-1’53»]

Bei wind und wetter (Whatever the weather) [CH-11′]

 

22:30 Διεθνές Πανόραμα

Communion [CA, US 4’18»]

Kukuschka  [RU-8′]

The box  [IN-6’20»]

Cutia albă( The white box) [RO-17’53»]

Jane, Tarzan ez zen horren guay (Jane, Tarzan wasn’t that cool) [ES-3’23»]

Rêves d’enfant (Child dream ) [FR-10’22»]

Le promeneur (The walker) [FR-5’53»]

The evening her mind jumped out of her head [UK-7’30»]

Kreatury (Creatures) [PL-9’55»]

 

23:45 Λήξη Προβολών

 

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

 *Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης Children’s Library of Hermoupolis

10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ – Animamusic | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Ερμούπολης-Σύρου |

Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)


* Θέατρο Απόλλων Apollon Theatre

12:00-14:00 Εργαστήριο δρόμου για παιδιά άνω των 12 ετών & ενήλικες – Γκιφάροντας την πόλη! | Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

 

 

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

 Παρουσιάσεις

12:00-13:00 H Γυναικεία Δύναμη στο Animation: Η ιστορία της σειράς “Η Επόμενη Γενιά: Κακός Κόσμος» | Αλίκη Θεοφιλοπούλου & Jenni Magee-Cook (US)

 13:00-14:00 Η έννοια της συμμετοχικότητας στη δημιουργία της κινούμενης εικόνας. To παράδειγμα της δημιουργίας του trailer για το Κέντρο Ζωής για την Υποστήριξη των ατόμων που ζουν με HIV/AIDS | Μπάμπης Αλεξιάδης (GR)

 

*Ινστιτούτο Κυβέλη

Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

 18:00-20:00 Meet the Producers: Pitching Session
«Ποια είναι η Mihri;» | Berna Gençalp – Berat Ilk (TR)

 

*Θέατρο Απόλλων 

11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

 

Παράλληλες Εκδηλώσεις

 *Ινστιτούτο Κυβέλη

22:00  Agora Party/Dj set Laternative

 

 

Κυριακή 25.09

*Θέατρο Απόλλων

 11:00  Focus on Turkey (TR)

Επιλογή Ταινιών ASIFA Τουρκίας

Akvaryum (Aquarium) [5’15»]

Teyze (Aunty) [5’44»]

Tornistan (Backward run) [3’59»]

Kusursuz Hayat (Flawless life) [3’49»]

İçine Kaçan Kız (Girl slipped inside) [4’10»]

Altın Vuruş (Golden shot) [8’40»]

Görünmez Duvarlarım (Invisible walls) [7’35»]

Merkür (Mercury) [5’22»]

Geçiş (Passage) [7’34»]

Gitme Pinky (Pinky don’t go) [3’51»]

Durak (Stop) [3′]

Tetrist [2’48»]

Bahçe (The garden) [7’16»]

Akdenizli (The Mediterranean) [2’26»]

Dalga Teorisi (Wave theory) [2’38»]

Nefretin Üvey Evlatlarıyız (We are the half bloods of the hatred) [6’7»]

Salkım Söğüt (Weeping willow) [4’36»]

Yar (The beloved) [6’6»]

Zlin soup [8’32»]

 

12:30 Λήξη Προβολών

 

 17:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού

Life, animated [US-91′]

 

18:30 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός

Hollow land [DK-14′]

How long not long [DK-5’30»]

The street [CA-10′]

Ame noire (Black soul) [CA-9′]

From far away [CA-6′]

Pies [CA-12′]

Neighbours [CA-8′]

 

19:30 Λήξη Προβολών

 

21:00 Τελετή Λήξης & Προβολή Βραβευμένων Ταινιών 

 

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

 * Θέατρο Απόλλων

 12:00-14:00 Εργαστήριο για παιδιά άνω των 12 ετών & ενήλικες – Γκιφάροντας την πόλη! | Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

 

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

 Παρουσιάσεις

12:30-13:30 Χαρτογραφώντας τη βιομηχανία animation στην Ευρώπη: Προοπτικές και δυνατότητες για τους Έλληνες επαγγελματίες | Άννα Κασιμάτη-Media Desk Greece (GR)

 

*Θέατρο Απόλλων

11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

 

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Δημαρχείο ΣύρουΕρμούπολης

12:30 Ξενάγηση στην Ερμούπολη

 

*Ελληνικό Καφενείο

22:30 Πάρτι Λήξης

 

©

AnimasyrosUp ↑