ΑΡΧΙΚΗ

Tag: competition

#OpenCall: Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation 2019

Ο Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία Animation επιστρέφει για 3η χρονιά στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στο πλαίσιο της σειράς ΓΕΦΥΡΕΣ και σε συνεργασία με το Animasyros Διεθνές Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων!

Πάνω από 130 συμμετοχές κάθε χρόνο καταδεικνύουν το μεγάλο ενδιαφέρον των δημιουργών –νεότερων και όχι μόνο– για την κινηματογραφική μουσική, και ακόμα περισσότερο για την ταινία Animation, που αφήνει ελεύθερο πεδίο συνθετικής δημιουργίας.

Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 2017 δίνοντας χώρο έκφρασης και προώθησης σε συνθέτες αφοσιωμένους στη δημιουργική σχέση εικόνας και μουσικής. Πάνω από 130 συμμετοχές κάθε χρόνο καταδεικνύουν το μεγάλο ενδιαφέρον των δημιουργών –νεότερων και όχι μόνο– για την κινηματογραφική μουσική και ακόμα περισσότερο για την ταινία animation που αφήνει ελεύθερο πεδίο στη συνθετική δημιουργία. Φέτος έχει επιλεγεί το φιλμ μικρού μήκους Once Upon A Line της πολυβραβευμένης σκηνοθέτιδας, animator και designer Alicja Jasina από την Πολωνία που ζει και εργάζεται στο Λος Άντζελες, το οποίο είχε συμπεριληφθεί στη βραχεία λίστα των υποψήφιων ταινιών animation μικρού μήκους για Όσκαρ 2016.

Σε συνεργασία με το διακεκριμένο Φεστιβάλ Animasyros, ένα από τα καλύτερα πανευρωπαϊκά φεστιβάλ animation, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στον πολυδιάστατο κόσμο των κινουμένων σχεδίων που ξεπερνούν βέβαια τον «παιδικό» κόσμο των καρτούν, μέσα από δημιουργίες άκρως ανεπτυγμένες, αφαιρετικές και πολυδιάστατες σε νοήματα και συναισθήματα.

Η κριτική επιτροπή αποτελείται από τον Φοίβο Δεληβοριά (συνθέτης-τραγουδιστής), τη Μαρινέτα Κρητικού (σκηνοθέτρια), τον Δημήτρη Μαραγκόπουλο (συνθέτης και επικεφαλής της Σειράς ΓΕΦΥΡΕΣ), την Ευανθία Ρεμπούτσικα (συνθέτρια), τον Theodore (συνθέτης) και τον Άγγλο Gary Salomon (συνθέτης).

Η επιτροπή, έχοντας προεπιλέξει είκοσι περίπου συνθέτες, θα παρουσιάσει τη Δευτέρα 13 Μαΐου 2019, ενώπιον του κοινού, την ταινία επενδυμένη μουσικά με τις δημιουργίες των διαγωνιζόμενων. Οι τρεις καλύτερες από τις προεπιλεγμένες συνθέσεις που θα ακουστούν με ταυτόχρονη προβολή της ταινίας, θα λάβουν χρηματικά βραβεία, και οι βραβευμένοι συνθέτες θα δουν την ταινία να προβάλλεται «ντυμένη» με τη μουσική τους στο Διεθνές Φεστιβάλ + Aγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros της Σύρου.

Προθεσμία υποβολής: Τρίτη 26/3/2019, 17:00 (ώρα Ελλάδος)

Πληροφορίες – δηλώσεις συμμετοχής εδώ
Πηνελόπη Πατρικιάνου (210 72 82 736, [email protected]) και στην ιστοσελίδα του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών (www.megaron.gr).

Animasyros 11: Η Επίσημη Επιλογή Ταινιών!

Με το βλέμμα στραμμένο στην παιδική ηλικία και τη διαγενεακή αλληλεγγύη, η 11η έκδοση του Animasyros πλησιάζει! Φέτος, οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο, φτάνοντας τις 2.547 ταινίες ανιμέισον που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά από τις τις 15 Φεβρουαρίου έως και τις 30 Ιουνίου 2018 για προεπιλογή.
Ταινίες! Πολλές και διαφορετικές, από διαφορετικά σημεία του πλανήτη αλλά και φτιαγμένες με διαφορετικές τεχνικές και εικαστικά μέσα, με διαφορετικές αφηγηματικές προσεγγίσεις και κάθε μία με τη δική της μοναδική αισθητική. Ταινίες που έρχονται να μας αφηγηθούν δυνατές ιστορίες, να μας συγκινήσουν, να μας ταξιδέψουν, να μας ξεναγήσουν σε μία νέα διάσταση και να ανανεώσουν το ενδιαφέρον μας για την τέχνη του animation!
Εδώ παρουσιάζονται οι ταινίες που επελέγησαν και αποτελούν την επίσημη επιλογή του Animasyros 11 powered by Onassis Culture σε διαγωνιστικές και μη διαγωνιστικές κατηγορίες. Οι ταινίες εμφανίζονται με τον πρωτότυπο τίτλο τους, ενώ οι ελληνικές παραγωγές με τη μετάφρασή τους στην Αγγλική γλώσσα.
Για κάθε πληροφορία σχετική με την επιλογή παρακαλώ επικοινωνήστε με το [email protected].

Μπορείτε να κατεβάσετε το δάφνινο στεφάνι της φετινής διοργάνωσης εδώ.
Σας ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον! Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ θα ανακοινωθεί σύντομα στην ιστοσελίδα μας.

Οι κατηγορίες που ανακοινώνονται είναι:
– Τα 3 Διαγωνιστικά Προγράμματα του Animasyros 11 | Διεθνές, TV & Commissioned Films, Φοιτητικό
– Τα 2 Πανοράματα του Φεστιβάλ | Διεθνές και Ελληνικό
– Οι Ειδικές προβολές για Παιδιά | K.IDS

Ακολουθούν τα αποτελέσματα:

Ιnternational Competition

(Fool Time) Job, Gilles Cuvelier (FR)
(OO), Oh Seo-ro (KR)
59 Seconds, Mauro Carraro (CH)
Bloeistraat 11, Nienke Deutz (BE)
Butterflies, Mauricio Leiva Cock, Andrés Gomez Isaza (CO)
CEVA, Paul Muresan (RO)
Compartments, Daniella Koffler, Uli Seis (DE / IL )
Death Van, Michael Enzbrunner (CA )
Egg, Martina Scarpelli (FR / DK)
Etreintes, Justine Vuylsteker (GF / CA )
Fest, Nikita Diakur (DE)
Five minutes to sea, Natalia Mirzoyan (RU)
Happiness, Dimitar Dimitrov (BG)
JEOM, Kim Kang-Min (KR)
La Mort, père & fils, Winshluss & Denis Walgenwitz (FR)
Love He Said, Inés Sedan (FR)
Mermaids and Rhinos, Viktoria Traub (HU)
Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata (FR)
Panta Rhei, Wouter Bongaerts (BE)
Pour 585, Patrich Smith (US)
Raymonde or the vertical escape, Sarah Van Den Boom (FR)
Strange Case, Zbigniew Czapla (PL)
The Call, Anca Damian (RO)
The Cat’s Regret, Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli (BE / FR)
THEM, Jamie Kendall (UK)
Tightly Wound, Shelby Hadden  (USA / CL)
WILDEBEEST, Nicolas Keppens, Matthias Phlips (BE)

 

TV & Commissioned Films Competition

A True Short Story, Maximilian Zenk (DE)
Cat Planets, Yi Luo, Michael Bohnenstingl (DE)
Conan O’Brien Discusses «We’re Going to be Friends» by The White Stripes, Moth Collective (UK)
Conception: Catie + Jen, Moth Collective (UK)
Didi&Boodi – A cloudy day, Ehsan Tavassolizdeh, Mona A.Shahi, Sajjad GHolizadeh (IR)
Dolly.Zero, Ugo Bienvenu (FR)
Edith Piaf (Said It Better Than Me) – Sparks, Joseph Wallace (UK)
Ella, Oscar & Hoo «The Sticker Book», Emmanuel Linderer (FR)
Episode-3 “GMO”, Tassos Kotsiras (GR)
Guess How Much I Love You: An Enchanting Easter, Jo Boag (AU)
Happy, Alice Saey (NL)
Koh Away, Jumpoth Ruayjaroensap (TH)
Lada Obradović Project – Scream, Petra Balekić (HR)
MOLANG – A bottle at sea, Marie-Caroline Villand (FR)
Our Story, Lorenzo Latrofa (IT)
Over the Rainbow, Kleopatra Korai / Lokey (GR / PS)
Pipas & Douglas – The Princess and the Dragon, Sébastien Lasserre & Alexandre So (FR)
RAPIN, Gustaf Holtenäs (SE)
Rising Waters In Underwood Springs!, Mathieu Auvray (FR)
Small forest stories, Veronika Fedorova (RU)
Sparkle, Taro Otani (JP)
Tend, Tom Judd & Ed Barrett (UK)
The Imaginary Friends Society Presents – Radiation, Layla Atkinson (UK)
The Lovely Thing Suite, Diego Huacuja T., Carlos Lopez Estrada (MX)

 

Student Competition

Augenblicke – a blink of an eye, Kiana Naghshineh (DE)
Bacchus, Rikke Alma Krogshave Planeta (DK)
Contact, Léa Bancelin (FR)
Enough, Anna Mantzaris (UK)
Follower, Jonathan Behr (DE)
Fuse, Shadi Adib (DE)
Ghostory, Alžběta Göbelová (CZ)
Hors Saison, Nicolas Capitaine, Céline Desoutter, Lucas Durkheim, Léni Marotte (FR)
Icebergs, Eirini Vianelli (GR / USA )
In Our Skin, Rosa Beiroa (UK)
Passage, Simon Feat (FR)
Quest of the Battling Gods, Yosuke Tani (JP)
Reverie, Philip Louis Piaget Rodriguez (DK)
Shadow, Lei Lei (China)
Sigh of sighs, Gim Bo Seong (KR)
Somewhere Soft, Satoe Yoshinari (NO)
Star Soup, Daniela Peralta (CR)
Strange Cargo, Auguste Denis, Emmanuelle Duplan, Valentin Machu, Melanie Riesen (FR)
Sweet Sweat, Jung Hyun Kim (EE / KR)
The Blue Hands, Alexandra Anokhina, Mikhail Shepilov (RU)
The children of concrete, Cho Chamson (FR)
The deep end, Elise Augarten (FR)
The Northeast Kingdom, Alan Jennings (USA)
The Stained Club, Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier (FR)
Vermine, Jérémie Becquer (DK / FR)

 

International Panorama of Animated Films (non competitive section)

32-Rbit, Victor Orozco Ramirez (DE)
39 Weeks, 6 Days, Joanna Kozuch, Boris Sima (SK)
5 years after the war, Samuel Albaric, Martin Wiklund, Ulysse Lefort (FR)
A dark day of injustice, Daniela Fiore, Julio Azamor (AR)
A LITTLE LOVIN, Marie Paccou (ES / FR)
A Mess, Guo, Jia Yu (TW)
An Excavation of Us, Shirley Bruno (GR / HT / FR)
As I see it… , Cassandra Reis (BR)
Au revoir Balthazar, Rafael Sommerhalder (CH)
Between Us Two, Wei Keong Tan (SG)
Beyond the Ball, Dana Sink (USA)
Blau, David Jensen (DE)
Bloody Fairy Tales, Tereza Kovandova (CZ)
Boléro Paprika, Marc Ménager (FR)
Cadavre exquis, Stéphanie Lansaque, François Leroy (FR)
Carlotta’s Face, Valentin Riedl (DE)
Clock Face, Natalia Ryss (RU)
Compartments, Daniella Koffler, Uli Seis (DE / IL )
Death of a Father, Somnath Pal (IN)
did you know?, Lynn Kim (USA)
Down Escalation, Shunsaku Hayashi (JP)
Downhill, Erica Moriconi (USA)
Exodus, Martina Lexi Vizec (HR)
Fags, Alexis Vandersmissen (BE)
Flood, Malte Stein (DE)
Folly, Thomas Corriveau (CA )
Hate for Sale, Anna Eijsbouts (NL)
Heroes, Juan Pablo Zaramella (AR)
Hoan Alone: Personal Stories from the Bridge, Aaron Johnson (USA)
Honk, Triet Le (Vietnam, DK, USA)
Inner Light, Andrew Katsuba (RU)
Interstitial, Shunsaku Hayashi (JP)
Intimity, Elodie Dermange (CH)
Irma, Alejo Schettini (UY )
Kaal, Charlie Aufroy (FR)
Knockstrike, Genis Rigol (ES)
Last Stop is the Moon, Birute Sodeikaite (PL)
Love Me, Fear Me, Veronica Solomon (DE)
M52, Yves Paradis (DE)
Manimals, Oh Jihyeon (KR)
Melt Down, Amy Jingyi Xu (USA)
Moonday, Rianne Stremmelaar (NL)
Musical Traumas, Milos Tomic (Serbia)
My Little Goat, Tomoki Misato (JP)
New Neighbours, Andra Mannino (IT)
Oasis, Daria Kashcheeva (CZ)
Only Lovers Leave to Die, Vladimir Kanic (HR / CA )
Orient City: Ronin & The Princess, Ryan Colucci, Zsombor Huszka (USA/HU)
Our Spring, Jaein Park  (KR)
Parfum Fraise, Alix Arrault, Martin Hurmane, Jules Rigolle, Samuel Klughertz (FR)
Pharaoh, Derrick Forkel, Mitchell Jao (USA)
Phototaxis, Melissa Ferrari (USA)
Queere Tiere, Ana Angel (DE)
Railment, Shunsaku Hayashi (JP)
Reaper, Léger Fabrice, Louise Patrice, Machet Bastien, Malchow Florian, Aleno Robin (FR)
Roses in the Night, Pencho Kunchev (BG)
Sand Wanderer, Eric Giessmann (NL / DE)
Schnurksel, Leo Becker (BE)
Sinking of the truth, Tobias Gundorff Boesen, Marie-Josée Saint-Pierre, Sander Joon, Wiep Teeuwisse  (DK)
Star-Fallen, Alexandra Tagali (GR)
Strawberry Eaters, Mattias Mälk (EE)
Synched, Cassie Shao (USA)
The Alligator Hunter, Kyle V. James (USA)
The Backward Astronomer, Jake Nelson (USA)
The Girl, Hans Op de Beeck (BE)
The gospel according to Tauba and Primal, Márcia Deretti, Márcio Júnior (BR)
The Hunter, Jari Vaara (FI)
The Juggler, Iuri Moreno (BR)
The Little One, Diana Cam Van Nguyen (CZ)
The Magic Pencil, Heo Man-Jae (KR)
The N.A.P., Adolfo Di Molfetta (IT)
The Neverending Wall, Silvia Carpizo (ES)
The Old Lady, Samuel Miralles (FR)
The Origin of Sound, Paul Driessen, Toon Loenders (BE)
The Valley, Salih Toprak (TR)
Traces, Andres Tenusaar (EE)
Voyager, João Gonzalez (PT)
Water Moves, Leto Meade (UK)
WHILE YOU’RE ASLEEP (my weird dreams happen), Adrián Quintero Mármol Martínez (MX)
Woo-Hoo!, David Stumpf (CZ)
Worth Every Penny, Ilona Yudin, Paz Bernstein, Muli Asido, Erika Cumpton, Adam Magrala, Yael Solomonovich, Lara Buyom, Sarai Abergel, Guy Livnat, Noy Friman (IL )

 

Greek Panorama (non competitive section)

Arachne, Chara Sakellari (GR)
Banshee, Constantinos Chaidalis (GR)
Chimera, Ioanna Varsou (GR / UK)
Cross Signals, Panos Baras (GR / UK)
Death Of The Blackbird, Christina Lykoka (GR)
From the Same Thread, Antonia Piña, Rucha Dhayarkar, Lorène Friesenbichler, Phaedra Derizioti (GR / ES / IN / AT / CL)
How are you today?, Sophie Markatatos (GR / UK)
How many hugs?, Katerina Michalopoulou, Spyros Pantazis, Eleni Politopoulou, Antonis Touloumis (GR)
Immersion, Dimitris Agathopoulos (GR)
Inheritance, George Kalofolias, George Mpaourdas (GR)
Love is fear, Afroditi Bitzouni (GR / NL)
Maybe It’s Me, Dimitris Simou (GR / UK)
Natron, Sofia Avramidou, Aris Apartian (GR)
OOFFEE, Alexandros Vounatsos (GR / DE / IT / PT)
Proteus, Antonis Fylladitis – Stavros Fylladitis (GR)
Red Forest, Angeliki Ioakeimidou (GR)
side effects, Vladi Dan (GR)
The Moment, Yiannis Stefanakis (GR)
Tokei Maru, Zachos Samoladas (GR)

 

K.ID.S (non competitive section)

6:1, Sergei Ryabov (RU),
Belly Flop, Jeremy Collins, Kelly Dillon (ZA)
Brush: A Fox Tale, Faustina Arriola, Willi Anton (USA)
Drops, Sarah Joy Jungen & Karsten Kjærulf-Hoop (DK)
Giant, Johanna Bentz (DE)
I love my car, Alina Cyranek (DE)
I want to live in the zoo, Evgenia Golubeva (RU)
Koyaa – Wild Sunbed, Kolja Saksida (SI)
Little Rad Riding Hood, Man Wei (JP)
Mister Paper goes out for a walk, Ben Tesseur, Steven De Beul (BE)
Mogu and Perol, Tsuneo Goda (JP)
My Coin, BAE Sungkyun (UK)
Old man Oh in a polka-dot shirt, Sergey Romashkin (RU)
Pogo: Jar of Guilt, Dion Chua (MY)
Saturday’s Apartment, Jeon Seungbae (KR)
Spindrift, Selina Wagner (UK)
Stuffed, Élise Simoulin, Édouard Heutte, Clotilde Bonnotte, Anna Komaromi, Marisa Di Vora Peixoto, Helena Bastioni (FR)
Tailored, Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner (FR)
The Hunt, Alexey Alekseev (FR)
The Theory Of Sunset, Roman Sokolov (RU)
The Tree, HAN Seung-Yeon, LEE Sohee, JOE Yoonjeong, GWAK Eunsu (KR)
Through the Marsh, Kryštof Ulbert (CZ)

Οι νικητές του Διεθνούς Διαγωνισμού Σύνθεσης για ταινία animation

Για δεύτερη χρονιά πραγματοποιήθηκε, στο πλαίσιο της σειράς Γέφυρες, τη Δευτέρα 16 Απριλίου στις 9:00 το βράδυ στην Αίθουσα Banquet, ο Διεθνής Διαγωνισμός Κινηματογραφικής Μουσικής με θέμα τη σύνθεση πρωτότυπου soundtrack για την πολυβραβευμένη ταινία EL EMPLEO (Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ) του Αργεντινού Santiago «Bou» Grasso, η οποία έχει αποσπάσει διεθνώς πάνω από 80 διακρίσεις. Η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη, τόσο από την Ελλάδα, όσο και από το εξωτερικό Σλοβακία, Αγγλία, Αυστρία, Νότιο Κορέα, ΗΠΑ, Γαλλία, Κύπρος, Τσεχία, Ολλανδία κ.ά.) ξεπέρασαν τις 120.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Οι συμμετέχοντες που βραβεύονται και πέρασαν στην τελική φάση είναι οι εξής 10:

ΘΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ (Ελλάδα) αρ. 56
ZORZES KATRIS (Γαλλία-Ελλάδα) αρ. 40
ONDREJ KALUZAK (Σλοβακία) αρ. 119
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΟΥΡΚΟΥΣΗΣ (Ελλάδα) αρ. 76
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΟΥΜΕΛΙΔΗΣ (Ελλάδα) αρ. 115
ΕΛΕΝΗ ΕΞΑΡΧΟΥ (Ελλάδα) αρ. 34
ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΤΑΚΗΣ (Ελλάδα) αρ. 81
STEFANO FASCE (Aγγλία) αρ. 134
ΣΟΦΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ (Ελλάδα) αρ. 70
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ελλάδα) αρ. 32

Από τους υποψηφίους αυτούς η επιτροπή εξέλεξε τους 3 νικητές και απονέμει τα βραβεία με την ακόλουθη σειρά:

Πρώτο βραβείο, Γεώργιος Σουμελίδης (Ελλάδα)
Δεύτερο βραβείο, Ελένη Εξάρχου (Ελλάδα)
Τρίτο βραβείο, Stefano Fasce (Aγγλία)

Οι τρεις νικητές έλαβαν επίσης χρηματικά έπαθλα, ενώ το φιλμ, επενδυμένο με τις τρεις βραβευμένες πρωτότυπες συνθέσεις, θα προβληθεί στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του διεθνούς φεστιβάλ animation της Σύρου (Animasyros + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων). Στους υπόλοιπους επτά φιναλίστ απονέμονται ειδικές διακρίσεις, ενώ στον Σταύρο Καρτάκη (Ελλάδα) και στον Γιάννη Παπαδημητρίου (Ελλάδα) δίδεται επιπλέον χρηματικό βραβείο το οποίο προσφέρεται από τα μέλη της επιτροπής.

Η διεθνής κριτική επιτροπή του Διαγωνισμού αποτελείται από τον συνθέτη Samuel Pegg (Αγγλία), τον σκηνοθέτη Anton Octavian (Ρουμανία), την ερμηνεύτρια και συνθέτρια Δήμητρα Γαλάνη, τον πρόεδρο του Animasyros Βασίλη Καραμητσάνη και τον συνθέτη και υπεύθυνο της σειράς Γέφυρες Δημήτρη Μαραγκόπουλο.

O Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Animasyros Διεθνές Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Γεώργιος Σουμελίδης
Γεννήθηκε το 1977. Στα τέσσερα του χρόνια συνέθεσε την πρώτη του μελωδία στο πιάνο. Μέχρι τα 15 παρακολουθούσε μαθήματα ωδείων στη Θεσσαλονίκη κάνοντας παράλληλα ιδιαίτερα πιάνου με καθηγητές της σχολής Uspenski (πρώην Σοβ. Ένωσης). Οι μετέπειτα μουσικές σπουδές του βασίστηκαν σε ακούσματα αρχαίων ελληνικών μοτίβων διασωθέντα από το Βυζάντιο, μεσαιωνικά παραδοσιακά ευρωπαϊκά ακούσματα καθώς και στους κλασικούς της μπαρόκ και ρομαντικής εποχής. Σύγχρονοι μαέστροι (Goldsmith, Artemiev, Goold, Zimmer, Badel, Παπαθανασίου κ.ά.) του υπέδειξαν τον μαγευτικό δρόμο της κινηματογραφικής μουσικής αφήγησης, στην οποία και αφιερώθηκε με πάθος υπηρετώντας τη μέχρι σήμερα. Έχει συνεργαστεί με πολλούς σκηνοθέτες στην Ελλάδα, τη Γερμανία και τις ΗΠΑ ως συνθέτης μουσικής ταινιών, video dance, θεατρικών δρωμένων και ντοκιμαντέρ.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης για ταινία animation. Αίθουσα Banquet, 16 Απριλίου 2018/21:00.

Ελένη Εξάρχου
Eίναι πτυχιούχος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, όπου ολοκλήρωσε της σπουδές της με υποτροφία του ΙΚΥ. Έχει δίπλωμα πιάνου (άριστα με ειδική διάκριση) από το Νέο Ωδείο Θεσσαλονίκης καθώς και πτυχία ανώτερων θεωρητικών (επίσης άριστα) από το Δημοτικό Ωδείο Λάρισας και το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης. Έχει ασχοληθεί επί σειρά ετών με τη διεύθυνση, διασκευή και σύνθεση έργων για χορωδιακά σύνολα. Έχει αποσπάσει 4 πρώτα βραβεία σε πανελλήνιους μουσικούς αγώνες, με τελευταία εμφάνιση στο ΜΜΘ. Διδάσκει πιάνο στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας και διευθύνει σύνολο έντεχνης μουσικής. Ως συνθέτρια έχει στο ενεργητικό της έργα για σόλο όργανα, οργανικά σύνολα και φωνή καθώς και μουσική για το θέατρο. Πρόσκληση συνεργασίας της έχουν απευθύνει ο Γ. Χατζηνάσιος και ο Γ. Θεοφάνους για σύμπραξη του συνόλου της σε συναυλίες, με διασκευές δικών τους τραγουδιών από την ίδια.

Stefano Fasce
Με έδρα το Λονδίνο, γράφει ορχηστρικά κομμάτια που αφηγούνται ιστορίες, με ιδιαίτερη προτίμηση στις συνθέσεις για φλάουτο και έγχορδα. Έχει πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές (MA) στη σύνθεση μουσικής για τον κινηματογράφο και την τηλεόραση στην Εθνική Σχολή Κινηματογράφου και Τηλεόρασης του Ηνωμένου Βασιλείου, μία από τις καλύτερες παγκοσμίως. Είναι επίσης φλαουτίστας, ενώ έχει εξειδικευτεί και στην ενορχήστρωση μουσικής για τον κινηματογράφο και την τηλεόραση στο Κολέγιο Μουσικής Μπέρκλι, όπου σπούδασε με υποτροφία (Celebrity Online Scholarship).
Έχει γράψει μουσική για τις ταινίες μικρού μήκους The Whale Bowl (2017) και Alright (2017), που προβλήθηκαν στο πλαίσιο πολλών διεθνών κινηματογραφικών φεστιβάλ. Έχει ακόμη γράψει μουσική για την τηλεοπτική παραγωγή Goathland (Channel 4, 2017).  Πρόσφατα συνέθεσε τη μουσική του φιλμ Dead Birds (2018) με πρωταγωνίστρια την Τάρα Φιτζέραλντ (Game of Thrones).

 

©

AnimasyrosUp ↑